ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی چیست؟

یکی از جدیدترین فناوری ها در زمینه درمان با ارتودنسی، اینویزیلاین یا ارتودنسی نامرئی نام دارد. این تکنیک مخصوص افرادی طراحی شده است که نسبت به ظاهر دندان های خود حساس هستند و تمایلی به دیده شدن براکت های ارتودنسی در هنگام لبخند زدن ندارند. به عبارت دیگر ارتودنسی نامرئی همان ارتودنسی معمولی، بدون استفاده از سیم است. البته مراحل روش نامرئی یا بدون سیم با مراحل ارتودنسی ثابت کاملا تفاوت دارد.
اگرچه مهم ترین مزیت استفاده از ارتودنسی نامرئی، نمایان نبودن آن است، اما به یاد داشته باشید که اجرای این روش درمانی برای همه امکان پذیر نیست. البته کسانی که از ارتودنسی معمولی استفاده کرده اند، میتوانند برای ادامه درمان از ارتودنسی نامرئی استفاده کنند.
برای آگاهی از شرایط ارتودنسی نامرئی و مراحل درمان آن، تا انتهای این یادداشت با ما همراه باشید.

درمان با ارتودنسی

ارتودنسی را میتوان تکنیک درمان ناهنجاری های دندانی نامید. روشی برای برطرف کردن اختلالات دندانی که منجر به خارج شدن دندان ها از ردیف خود و به جود آمدن ظاهری ناخوشایند برای دندان ها میشود. اجرای این روش درمان تقریبا بدون درد است و نیاز به بیهوشی و بستری شدن ندارد.
اگرچه که به دلیل فشار ملایمی که توسط براکت ها به دندان وارد میشود، ممکن است بیمار در بلند مدت درد خفیفی را حس کند، اما درد شدید نه. گفتیم براکت ها، اما این روزها افراد کمتری مایل به استفاده از روش سنتی ارتودنسی و سیم کشی با براکت ها هستند. بسیاری از افراد ترجیح میدهند درمان ارتودنسی کاملا مخفیانه انجام شود و در هنگام لبخند زدن، اثری از آثار لوازم ارتودنسی نباشد. این افراد متقاضیان درمان با ارتودنسی نامرئی هستند.
در ارتودنسی نامرئی، برخلاف ارتودنسی ثابت نیازی به هیچ گونه براکت و یا سیم نیست. بلکه پلاک های شفاف و بی رنگی که بر اساس قالب دهان بیمار و انجام عکسبرداری سه بُعدی ساخته می شود برای رفع ناهنجاری های موجود در دندان ها استفاده می گردد.
ارتودنسی نامرئی که به آن ارتودنسی ژله ای نیز گفته میشود، روشی بسیار کارآمد برای رفع مشکلات و عیوب دندان های کودکان میباشد. چراکه ناهنجاری های دندانی در کودکان معمولاً پیچیدگی خاصی ندارد و در صورت پیگیری به موقع به سرعت برطرف میشود. به این صورت که پلاک های ساخته شده بر اساس قالب فک کودک را در دهان او قرار میدهند و فقط هنگام غذا خوردن و مسواک زدن آن را خارج کرده و مجددا روی دندان ها قرار میدهند.

مراحل درمان ارتودنسی نامرئی

قبل از هر اقدامی در ابتدا لازم است برای تشخیص اینکه دندان شما به ارتودنسی نیاز دارد یا خیر به یک دندانپزشک با تجربه مراجعه کنید. زمانی که متخصص دندانپزشکی خود را انتخاب نمودید و پس از معاینه دندان های شما، ارتودنسی را درمان مناسبی برای دندان های شما معرفی نمود، مراحل درمان آغاز میشود.
سپس شرایط دندان ها مورد بررسی دقیقتر قرار میگیرد تا مشخص شود که آیا ارتودنسی نامرئی برای شما کارآمد است یا خیر. در صورت مثبت بودن پاسخ این سوال، در اولین مرحله از درمان ارتودنسی نامرئی، متخصص ارتودنسی، از دندان های شما تصویربرداری سه بعدی انجام میدهد.
این تصویر توسط نرم افزار شبیه سازی حرکت دندان ها انجام میشود. سپس قالب گیری دندان ها انجام میشود و سیستم ارتودنسی نامرئی مخصوص به دهان شما با در نظر گرفتن وضعیت دندان ها برایتان به طور اختصاصی طراحی میشود.
هدف از درمان با ارتودنسی نامرئی، نظم بخشیدن به دندان های ناصاف و برطرف کردن ناهنجاری های دهان و دندان ها است. به طوریکه اجزاء، براکت ها و سیم های ارتودنسی مشخص نباشد و محدودیت های درمان کمتر باشد. به عبارت دیگر، بیمار رفاه بالاتری نسبت به روش سنتی داشته باشد.

انواع ارتودنسی نامرئی

 1. ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف

  این روش نیز یکی دیگر از تکنیک های ارتودنسی نامرئی برای ردیف کردن دندان ها و از بین بردن ناهنجاری های دندان ها است. ارتودنسی نامرئی در این روش توسط الاینر های پلاستیکی شیشه ایی و شفاف بر روی دهان نصب می شوند. الاینرها پلاک های شفافی هستند که دندان قرار میگیرند و اصلا دیده نمیشوند. نکته مهم در این روش این است که نوع ناهنجاری دندان، تعیین کننده این است که آیا می توان از این پلاک های نامرئی شفاف برای درمان استفاده نمود یا خیر؟ پاسخ این سوال پس از معاینه بیمار توسط متخصص ارتودنسی مشخص میشود. در صورتی که درمان از طریق الاینرها امکان پذیر باشد، این پلاک های نامرئی شفاف باید هر دو یا سه هفته یکبار توسط پزشک تعویض شوند. همانطور که اشاره شد این پلاک ها بسیار ظریف و شفاف هستند و در هنگام صحبت کردن و لبخند زدن درون دهان دیده نمیشوند. این موضوع را میتوان مهمترین دلیل استقبال متقاضیان درمان با ارتودنسی از این روش دانست.
 2. ارتودنسی نامرئی با براکت همرنگ دندان

  روش ارتودنسی با براکت همرنگ دندان نیز یکی دیگر از تکنیک های ارتودنسی نامرئی است. در این روش براکت های استفاده شده در دهان بسیار شفاف و ظریف بوده و همرنگ دندان است. جنس براکت ها در این روش از پلاستیک مخصوص و یا سرامیک است. مهمترین مزیت این روش این است که در درمان کلیه ناهنجاری های دندانی، قابلیت اجرا دارد. از طرف دیگر براکت ها، سیم ها و کلیه اجزاء آن بسیار محکم بوده و در عین زیبایی از مقاومت بالایی برخوردار است و مشکلی برای غذا خوردن، صحبت کردن و مسواک زدن ایجاد نمیکند.
 3. ارتودنسی نامرئی لینگوال

  یکی از روش های ارتودنسی نامرئی، استفاده از براکت های لینگوال است. در این روش سیم های ارتودنسی در پشت سطح دندان های فک بالا و پایین قرار میگیرد و هنگام صحبت کردن و خندیدن دیده نمیشود. البته معمولاً متخصص ارتودنسی این روش را پیشنهاد نمیدهد. چراکه فضای زیادی را داخل دهان اشغال میکند و همچنین احتمال شکسته شدن اجزاء آن وجود دارد. همچنین بسیاری از بیماران آن را اذیت کننده و مراحم دانسته اند. بنابراین با توجه به دلایلی که گفته شد، این روش در بین روش های ارتودنسی نامرئی آنچنان محبوب نیست.
 4. ارتودنسی نامرئی بدون سیم

  یک نوع سیستم درمان با الاینرها که با استفاده از تکنیک های پیشرفته ارتودنسی میتوان دندان های نامرتب را بدون استفاده از سیم، اصلاح و مرتب نمود. این روش از تکنولوژی CAD/CAMاستفاده میکند و در آن نرم افزار برای هر بیمار متناسب با شرایط و وضعیت دهان او، پلاک های اختصاصی طراحی میکند. الاینرهایی که بیمار دریافت میکند دارای شماره گذاری بوده و بیمار به ترتیب شماره، الاینرها را استفاده می نماید. هر الاینر را به مدت دو هفته و هر روز 22 ساعت در شبانه روز میتواند استفاده کند تا دندان ها در مسیر طراحی شده و برنامه ریزی شده توسط نرم افزار، بهبود پیدا کنند و اصلاح شوند. هریک از اجزاء ارتودنسی نامرئی، نیروهای کنترل شده و سبکی به دندان وارد میکنند و در مدت دو الی سه هفته فقط حدود 0.25 میلی متر حرکت میدهند تا طبق مسیر تعیین شده در نرم افزار بعد از مدت مشخص در جای اصلی و صحیح خود قرار بگیرند. این یکی از مزیت های این روش است چراکه با وارد شدن نیروی مستمر و سبک، ریشه دندان دچار تحلیل نمیشود و دندان دچار لق شدگی نخواهد شد.

مزایای استفاده از ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی نسبت به روش سنتی آن از مزایایی برخوردار است. وجود همین مزایا باعث استقبال تعداد بسیاری از بیماران برای دریافت این روش درمانی شده است. از مهمترین مزایایی که بیماران را تشویق به استفاده از این روش نموده است میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ظاهر کاملاً شفاف و نامرئی
 • سهولت در استفاده از پلاک ارتودنسی در طول روز
 • مناسب بودن برای اصلاح دندان های پر ازدحام و بافاصله، کراس بایت، اوربایت، اوپن بایت
 • طول درمان کوتاهتر در مقایسه با ارتودنسی به روش سنتی
 • نبود محدودیت غذایی نسبت به روش سنتی
 • ظرافت و نامرئی بودن پلاک های ارتودنسی
 • تحریک و التهاب کمتر برای لثه و بافت های داخلی دهان
 • امکان استفاده از نخ دندان و مسواک معمولی
 • کاهش احتمال باقی ماندن غذا بین دندان ها و در نتیجه کاهش ابتلا به پوسیدگی دندان

از آنجاییکه هر روش درمانی، علاوه بر مزایا، معایبی نیز دارد، در ادامه معایب ارتودنسی نامرئی بیان شده است.

ارتودنسی نامرئی مناسب چه افرادی است؟

ارتودنسی نامرئی مزایای زیادی دارد از جمله شفاف بودن و نمایان نشدن آن در هنگام صحبت کردن و لبخند زدن. اما این روش که با استقبال بسیاری از متقاضیان ارتودنسی مواجه شده است، برای چه افرادی مناسب است؟
این روش اگر برای درمان ناهنجاری های دندان و فک برای یک فرد امکان پذیر باشد، قادر است 75 درصد از انواع ناهنجاری های دهان و فک را تحت درمان قرار داده و بهبود ببخشد. این روش میتواند برای بزرگسالانی که تمایل دارند هنگام درمان با ارتودنسی، براکت ها، سیم ها و بقیه اجزاء مشخص نباشد استفاده شود، از طرف دیگر ناهنجاری های پیچیده و شدید دندان های نامنظم را نداشته باشند.
همچنین تحمل نگهداری از الاینرها را برای مدت زمان طولانی داشته باشند. چراکه الاینرها باید به مدت 22 ساعت در شبانه روز در دهان فرد قرار بگیرند و حداکثر دو ساعت از دهان خارج شوند.

بهترین سن برای انجام ارتودنسی نامرئی

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که چه سنی برای دریافت درمان ارتودنسی نامرئی مناسب تر است؟ در پاسخ به این سوال میتوان گفت اگر بیمار مشکل و ناهنجاری فک داشته باشد، مناسب ترین سن برای درمان ارتودنسی قبل از شروع دوره بلوغ است. زیرا در این زمان فک در حال رشد است و هنوز انعطاف پذیری بالایی دارد. شروع درمان در این سن هم برای دندانپزشک و هم برای بیمار به مراتب راحت تر از سن های بالاتر است. در مورد بیمارانی که چنین مشکلی ندارند، در هر زمانی که بخواهند میتوانند درمان با ارتودنسی را انجام دهند. سن شروع درمان ارتودنسی در کودکان نیز بین 8 تا 9 سالگی میباشد.

طول درمان ارتودنسی نامرئی

طول درمان ارتودنسی به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از مهمترین آن ها میزان مشکل و ناهنجاری دندان های بیمار است. به طور کلی میتوان گفت طور دوره ارتودنسی بین 9 الی 15 ماه مورد استفاده قرار بگیرند. البته طور درمان برای هر فرد از سایر افراد متفاوت است چراکه هر فرد شرایط به خصوص خود را دارد و قابل مقایسه با دیگران نیست. طول درمان معمولا توسط نرم افزار در ابتدای فرآیند درمان مشخص میشود و پزشک مدت آن را به بیمار اعلام مینماید.

معایب ارتودنسی نامرئی

همانطور که گفته شد، این روش در کنار مزایا، معایبی نیز دارد. از جمله معایب روش ارتودنسی نامرئی موارد زیر است:

 • با توجه به متحرک بودن پلاک، احتمال گم شدن آن وجود دارد،
 • ممکن است فرد از ابتدای شروع روند درمان تا زمانی که به ارتودنسی عادت کند ، کمی احساس درد داشته باشد،
 • ارتودنسی نامرئی نسبت به روش سنتی هزینه بالاتری دارد،
 • در طول روز حداکثر دو ساعت امکان خارج کردن پلاک از دهان وجود دارد،
 • بعضی از ناهنجاری های دندانی و استخوانی شدید با این روش قابل درمان نیست.

چه کسی واجد شرایط این نوع درمان نیست ؟

افرادی که دارای ناهنجاری های شدید فک یا دندان های به شدت نامنظم هستند، واجد شرایط استفاده از این نوع درمان نیستند چراکه برخی از ناهنجاری های شدید دهانی، از طریق ارتودنسی نامرئی قابل درمان نیست. نکته بعدی اینکه بیمار باید حداقل به مدت 22 ساعت در طول روز از آن استفاده کند، افرادی که به سرعت از این وضعیت خسته میشوند و مرتب الاینرها را از دهان خارج میکنند، نمیتوانند گزینه های خوبی برای دریافت این سبک از درمان با ارتودنسی باشند.
در نهایت با توجه به متحرک بودن الاینرهای درمانی، افرادی که دچار فراموشی هستند و ممکن است الاینرها را جا بگذارند و یا گم کنند، گزینه های مناسبی برای این سبک درمان نیستند.

مراقبت های بعد از ارتودنسی نامرئی

خبر خوب اینکه برخلاف ارتودنسی به روش کلاسیک که مراقبت های نسبتاً سختی دارد، مراقبت های ارتودنسی نامرئی بسیار ساده است. لازم است موارد زیر را رعایت نمائید:

 1. بریس ها را بشویید

  هر مرتبه که بریس ها را از دهان خارج کردید، آنها را زیر شیر آب سرد گرفته و بشویید. این کار باعث از بین رفتن باکتری ها، بزاق دهان و ذرات باقی مانده مواد غذایی می شود.
 2. دندان هایتان را تمیز کنید

  رعایت سلامت دهان و دندان ها، صرفا شامل نظافت بریس ها و برکت ها نیست و دندان ها باید کاملا تمیز شوند. به طور منظم دندان ها و دهان خود را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. تا از این طریق از ایجاد پلاک دندانی جلوگیری نمائید.
 3. از آنتی باکتریال های مخصوص استفاده کنید

  این روش برای از بین بردن باکتری ها و پلاک تشکیل شده از روی ارتودنسی نامرئی مناسب می باشد.
 4. خوردن و آشامیدن

  مصرف غذا ها و نوشیدنی های رنگی در زمان درمان با ارتودنسی با وجود بریس ها در دهان، می توانند باعث به وجود آمدن لکه روی بریس ها شوند و بوی مطبوعی از خود به جا بگذارد.
 5. عدم استفاده از خمیر دندان

  اگرچه خمیر دندان برای سشتن دندان ها بسیار مفید می باشد اما ممکن است به بریس های نامرئی صدمه واردکند. بنابراین بریس ها را آرام و بدون خمیر دندان بشویید.
 6. استفاده از صابون ها و مواد شوینده ی رنگی و معطر

  استفاده از هر ماده شوینده به غیر از صابون شفاف می تواند لکه دار شدن بریس ها و اجزاء ارتودنسی نامرئی را به دنبال داشته باشد.

هزینه ارتودنسی نامرئی

هزینه ارتودنسی به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از افراد ترجیح میدهند برای کمتر شدن هزینه فقط دندان های ردیف بالا را ارتودنسی نمایند چرا که حس میکنند این دندان ها در هنگام لبخند زدن بیشتر مشخص است. از این رو فقط به ارتودنسی دندان های بالا اهمیت میدهند. البته به یاد داشته باشید که ارتودنسی صرفاً جنبه زیبایی ندارد بلکه یک روش درمانی محسوب میشود.
از آنجاییکه هر فرد شرایط مخصوص به خودش را دارد و بر اساس شرایط خود درمان دریافت میکند، هزینه های درمان هر فرد نیز متفاوت است. اما میتوان گفت به طور کلی برخی عوامل روی قیمت ارتودنسی تاثیر میگذارند، این عوامل عبارتند از:

 1. مهارت متخصص

  هرچقدر دندانپزشکی که انتخاب میکنید از مهارت و تخصص بالاتری برخوردار باشد، بیمار نتیجه مطلوب تری کسب خواهد نمود. چراکه دندانپزشک ماهر، فرآیند درمان را بدون خطا و فوت وقت انجام میدهد. چنین دندانپزشکی علاوه بر فرآیند درمان، میتواند راهنمای خوبی برای انتخاب روش درمان باشد. چنین فردی حتی اگر هزینه بالایی دریافت کند، نسبت به خدماتی که ارائه میدهد کاملاً ارزشمند است.
 2. شدت مشکلات بی نظمی دندان ها

  شدت ناهنجاری های موجود در دهان و دندان ها، عامل دیگری است که میتواند بر هزینه درمان تاثیر گذار باشد. واضح است که مشکلات دندانی در هر فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت میباشد. برای مشخص شدن شدت بی نظمی دندان ها، روش مناسب برای درمان و محاسبه هزینه آن لازم است دندانپزشک اقدام به معاینه دندان ها نماید و سپس بر اساس آن شما را راهنمایی کند.
 3. تعداد الاينر ارتودنسی نامرئی مورد نیاز

  هرچقدر تعداد دندان هایی که نیاز به درمان دارند بیشتر باشد، بیمار به الاینرهای بیشتری نیاز دارد. واضح است که با بالا رفتن تعداد الاینرها، هزینه درمان بیشتر خواهد شد.
 4. کلینیک تخصصی ارتودنسی نامرئی

  برخی از کلینیک های دندانپزشکی به دلیل مجهز بودن به بسیاری از دستگاه ها، تکنولوژی ها و کادر درمان رده بالا، ممکن است هزینه های بالاتری برای درمان دریافت کنند. به یاد داشته باشید که هر فرد در طول عمر خود تنها یکبار دندان های خود را ارتودنسی میکند. بنابراین بهتر است از بهترین و کم ریسک ترین روش، پزشک و کلینیک ارائه دهنده خدمات استفاده کند. ممکن است مراجعه به یک کلینیک هزینه بالایی داشته باشد، اما برخی از هزینه ها به دلیل فراهم آوردن امکاناتی است که برای رفاه هرچه بیشتر حال بیماران انجام شده است.

سوالات متداول ارتودنسی نامرئی

 1. آیا هزینه های ارتودنسی نامرئی با ارتودنسی روش کلاسیک تفاوت دارد؟

  معمولا هزینه ارتودنسی نامرئی نسبت به ارتودنسی با روش کلاسیک بالاتر است. به ویژه اگر تعداد الاینرهای بیشتر باشد، این هزینه بیشتر خواهد بود.
 2. آیا درمان با ارتونسی برگشت پذیر است؟

  اگر طرح درمان درست باشد و به درستی نیز اجرا شود، پس از اجرای کامل آن و تکمیل شدن دوره درمان با ارتودنسی، استخوان های فک و دندان ها در جای مناسب خود قرار میگیرند. به این ترتیب این درمان برگشت پذیر نیست و نیازی به استفاده همیشگی از الاینرها نمی باشد. بیمار تا آخر عمر از دندان های ردیف و زیبایی برخوردار است.
 3. آیا ارتودنسی نامرئی منجر به بروز پوسیدگی دندان می شود؟

  در دوره استفاده دریافت طرح درمان ارتودنسی نامرئی، از آنجایی که اجزاء ارتونسی متحرک هستند، بهتر است برای جلوگیری از تشکیل پلاک و بروز پوسیدگی به طور مرتب از دهان خارج شوند و دندان ها کاملا نظافت شوند. همچنین لازم است الاینرها به طور مرتب شستشو شوند. اگر بهداشت دهان و دندان ها رعایت شود، احتمال بروز پوسیدگی وجود ندارد.
 4. آیا ارتودنسی نامرئی چهره بیمار را تغییر می دهد؟

  مهمترین مزیت ارتودنسی نامرئی همانطور که از اسمش پیداست، نمایان نبودن آن است. بنابراین این نوع ارتودنسی تاثیری بر چهره فرد نخواهد داشت و دیگران متوجه وجود اجزاء ارتودنسی در دهان فرد بیمار نخواهند شد. همچنین به مرور زمان هرچه دندان ها مرتب تر و منظم تر می شوند چهره بیمار رو به بهبودی خواهد بود. بنابراین تغییر چهره مثبتی در پایان درمان ایجاد خواهد شد.
 5. آیا ارتودنسی نامرئی دردناک است؟

  درمان ارتودنسی نامرئی به هیچ عنوان دردناک نیست چراکه فشاری که از طریق الاینرها به دندان وارد میشود کاملاً سبک و ملایم است. البته کمی احساس ناراحتی در ابتدای شروع درمان تا حدی منطقی و طبیعی است. برای جابه جایی دندان ها لازم است مقداری فشار به آنها وارد شود، اما در صورتی که این فشار استاندارد باشد نه تنها آسیب نمیرساند، بلمه باعث بهبود و سلامتی دهان و دندان خواهد شد.
 6. چند ساعت در روز باید از الاینر نامرئی استفاده کنیم؟

  در طول شبانه روز باید حداقل 20 الی 22 ساعت از الاینرها استفاده شود تا در بلند مدت تاثیر گذار باشد. بنابراین لازم است فقط هنگام خوردن غذا، الاینرها را از درون دهان خود خارج نمائید و بعد از اتمام غذا آن را از دهان خود خارج کنید.
برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
کد امنیتی را وارد نمایید