کلینیک ارتودنسی پازل

دکتر احمدرضا حسینی، متخصص ارتودنسی

از دانشگاه UCL لندن انگلستان

بورد تخصصی ارتودنسی از دانشگاه رویال انگلستان

ارتودنسی نامرئی چیست؟ | انواع ارتودنسی نامرئی | مراحل، مزایا و معایب

ارتودنسی نامرئی (مخفی) چیست؟ | انواع ارتودنسی نامرئی | مزایا و معایب

چکیده مطلب

ارتودنسی دندان به کمک شیوه ها و روش های گوناگون خود می تواند برای همه افراد کارایی و فواید بی نظیری داشته باشد. یکی از روش های محبوب ارتودنسی دندان، ارتودنسی نامرئی بوده که به نوبه ی خود دارای دسته بندی های متفاوتی است. منظور از ارتودنسی نامرئی، این است که براکت ها و دستگاه ارتودنسی به وضوح در دهان بیمار قابل مشاهده نبوده و اطرافیان به سادگی متوجه درمان ارتودنسی افرادی که تحت درمان این روش ارتودنسی هستند، نمی شوند. یکی از روش های این ارتودنسی، استفاده از الاینر شفاف است که به دلیل متحرک بودن، بیمار می تواند آن را از دهان خود خارج کند. این الاینر ها، پلاک های شفافی اند که به همین جهت قابل مشاهده نیستند. ارتودنسی لینگوال نیز یکی دیگر از روش های ارتودنسی نامرئی است که براکت های ارتودنسی در پشت دندان ها قرار داده می شوند. همچنین استفاده از براکت های سرامیکی روی دندان ها، میزان جلب توجه بسیار کمتری دارد. با وجود اینکه به دلیل نامرئی بودن مزیت های زیادی برای این روش های ارتودنسی وجود دارد، اما ارتودنسی نامرئی نیز می تواند دارای معایبی باشد. اگر شما هم به فکر انجام ارتودنسی نامرئی هستید، لازم است تا قبل از هرگونه اقدامی اطلاعاتی در این زمینه به دست آورید. با مطالعه این مقاله می توانید ارتودنسی نامرئی و انوع آن؛ و مزایا و معایب آن را به خوبی بشناسید و بدانید که چه روند درمانی دارد. پس همراه با پازل کلینیک باشید تا پاسخ سوالات خود را در این زمینه به دست آورید.

ارتودنسی نامرئی چیست؟

ارتودنسی نامرئی چیست؟

یکی از جدیدترین فناوری ها در زمینه درمان با ارتودنسی، اینویزیلاین یا ارتودنسی نامرئی نام دارد. این تکنیک مخصوص افرادی طراحی شده است که نسبت به ظاهر دندان های خود حساس هستند و تمایلی به دیده شدن براکت های ارتودنسی در هنگام لبخند زدن ندارند. به عبارت دیگر ارتودنسی نامرئی (Invisible Ortodontic) همان ارتودنسی معمولی، بدون استفاده از سیم است. البته مراحل روش نامرئی یا بدون سیم با مراحل ارتودنسی ثابت کاملا تفاوت دارد.
اگرچه مهم ترین مزیت استفاده از ارتودنسی نامرئی، نمایان نبودن آن است، اما به یاد داشته باشید که اجرای این روش درمانی برای همه امکان پذیر نیست. البته کسانی که از ارتودنسی معمولی استفاده کرده اند، می توانند برای ادامه درمان از ارتودنسی نامرئی استفاده کنند.
برای آگاهی از شرایط ارتودنسی نامرئی و مراحل درمان آن، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ارتودنسی نامرئی مناسب چه افرادی است؟

ارتودنسی نامرئی مزایای زیادی دارد از جمله شفاف بودن و نمایان نشدن آن در هنگام صحبت کردن و لبخند زدن. اما این روش که با استقبال بسیاری از متقاضیان ارتودنسی مواجه شده است، برای چه افرادی مناسب است؟
این روش اگر برای درمان ناهنجاری های دندان و فک برای یک فرد امکان پذیر باشد، قادر است 75 درصد از انواع ناهنجاری های دهان و فک را تحت درمان قرار داده و بهبود ببخشد. این روش می تواند برای بزرگسالانی که تمایل دارند هنگام درمان با ارتودنسی، براکت ها، سیم ها و بقیه اجزاء مشخص نباشد استفاده شود، از طرف دیگر ناهنجاری های پیچیده و شدید دندان های نامنظم را نداشته باشند.
همچنین تحمل نگهداری از الاینرها را برای مدت زمان طولانی داشته باشند. چراکه الاینرها باید به مدت 22 ساعت در شبانه روز در دهان فرد قرار بگیرند و حداکثر دو ساعت از دهان خارج شوند.

درمان با ارتودنسی

ارتودنسی را می توان تکنیک درمان ناهنجاری های دندانی نامید. روشی برای برطرف کردن اختلالات دندانی که منجر به خارج شدن دندان ها از ردیف خود و به جود آمدن ظاهری ناخوشایند برای دندان ها می شود. اجرای این روش درمان تقریبا بدون درد است و نیاز به بیهوشی و بستری شدن ندارد.
اگرچه که به دلیل فشار ملایمی که توسط براکت ها به دندان وارد می شود، ممکن است بیمار در بلند مدت درد خفیفی را حس کند، اما درد شدیدی برای او به وجود نمی آید. این روزها افراد کمتری مایل به استفاده از روش سنتی ارتودنسی و سیم کشی با براکت ها هستند. بسیاری از افراد ترجیح می دهند درمان ارتودنسی کاملا مخفیانه انجام شود و در هنگام لبخند زدن، اثری از آثار لوازم ارتودنسی نباشد. این افراد متقاضیان درمان با ارتودنسی نامرئی هستند.
در ارتودنسی نامرئی، برخلاف ارتودنسی ثابت نیازی به هیچ گونه براکت و یا سیم نیست. بلکه پلاک های شفاف و بی رنگی که بر اساس قالب دهان بیمار و انجام عکسبرداری سه بعدی ساخته می شود، برای رفع ناهنجاری های موجود در دندان ها استفاده می گردد.
ارتودنسی نامرئی که به آن ارتودنسی ژله ای نیز گفته می شود، روشی بسیار کارآمد برای رفع مشکلات و عیوب دندان های کودکان می باشد. چرا که ناهنجاری های دندانی در کودکان معمولاً پیچیدگی خاصی ندارد و در صورت پیگیری به موقع به سرعت برطرف می شود. به این صورت که پلاک های ساخته شده بر اساس قالب فک کودک را در دهان او قرار می دهند و فقط هنگام غذا خوردن و مسواک زدن آن را خارج کرده و مجددا روی دندان ها قرار می دهند.

هزینه ارتودنسی نامرئی

هزینه ارتودنسی نامرئی به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از افراد ترجیح می دهند برای کمتر شدن هزینه فقط دندان های ردیف بالا را ارتودنسی نمایند، چرا که حس می کنند این دندان ها در هنگام لبخند زدن بیشتر مشخص است. از این رو فقط به ارتودنسی دندان های بالا اهمیت می دهند. البته به یاد داشته باشید که ارتودنسی صرفاً جنبه زیبایی ندارد بلکه یک روش درمانی محسوب می شود.
از آنجاییکه هر فرد شرایط مخصوص به خودش را دارد و بر اساس شرایط خود درمان دریافت می کند، هزینه های درمان هر فرد نیز متفاوت است. اما می توان گفت به طور کلی برخی عوامل روی قیمت ارتودنسی تاثیر می گذارند، این عوامل عبارتند از:

 1. مهارت متخصص

  هرچقدر متخصص ارتودنسی را که انتخاب می کنید از مهارت و تخصص بالاتری برخوردار باشد، بیمار نتیجه مطلوب تری کسب خواهد نمود. چراکه ارتودنتیست ماهر، فرآیند درمان را بدون خطا و فوت وقت انجام می دهد. چنین دندانپزشکی علاوه بر فرآیند درمان، می تواند راهنمای خوبی برای انتخاب روش درمان باشد. چنین فردی حتی اگر هزینه بالایی دریافت کند، نسبت به خدماتی که ارائه می دهد کاملاً ارزشمند است.
 2. شدت مشکلات بی نظمی دندان ها

  شدت ناهنجاری های موجود در دهان و دندان ها، عامل دیگری است که می تواند بر هزینه درمان تاثیر گذار باشد. واضح است که مشکلات دندانی در هر فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت می باشد. برای مشخص شدن شدت بی نظمی دندان ها، روش مناسب برای درمان و محاسبه هزینه آن لازم است ارتودنتیست اقدام به معاینه دندان ها نماید و سپس بر اساس آن شما را راهنمایی کند.
 3. تعداد الاينر ارتودنسی نامرئی مورد نیاز

  هرچقدر تعداد دندان هایی که نیاز به درمان دارند بیشتر باشد، بیمار به الاینرهای بیشتری نیاز دارد. واضح است که با بالا رفتن تعداد الاینرها، هزینه درمان بیشتر خواهد شد.
 4. کلینیک تخصصی ارتودنسی نامرئی

  برخی از کلینیک های ارتودنسی به دلیل مجهز بودن به بسیاری از دستگاه ها، تکنولوژی ها و کادر درمان رده بالا، ممکن است هزینه های بالاتری برای درمان دریافت کنند. به یاد داشته باشید که هر فرد در طول عمر خود تنها یکبار دندان های خود را ارتودنسی می کند. بنابراین بهتر است از بهترین و کم ریسک ترین روش، پزشک و کلینیک ارائه دهنده خدمات استفاده کند. ممکن است مراجعه به یک کلینیک هزینه بالایی داشته باشد، اما برخی از هزینه ها به دلیل فراهم آوردن امکاناتی است که برای رفاه هرچه بیشتر حال بیماران انجام شده است.

مزایای استفاده از ارتودنسی نامرئی

مزایای استفاده از ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی نسبت به روش سنتی آن از مزایایی برخوردار است. وجود همین مزایا باعث استقبال تعداد بسیاری از بیماران برای دریافت این روش درمانی شده است. از مهمترین مزایایی که بیماران را تشویق به استفاده از این روش نموده است می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ظاهر کاملاً شفاف و نامرئی
 • سهولت در استفاده از پلاک ارتودنسی در طول روز
 • مناسب بودن برای اصلاح دندان های پر ازدحام و بافاصله، کراس بایت، اوربایت، اوپن بایت
 • طول درمان کوتاهتر در مقایسه با ارتودنسی به روش سنتی
 • نبود محدودیت غذایی نسبت به روش سنتی
 • ظرافت و نامرئی بودن پلاک های ارتودنسی
 • تحریک و التهاب کمتر برای لثه و بافت های داخلی دهان
 • امکان استفاده از نخ دندان و مسواک معمولی
 • کاهش احتمال باقی ماندن غذا بین دندان ها و در نتیجه کاهش ابتلا به پوسیدگی دندان

مراحل درمان ارتودنسی نامرئی

مراحل درمان ارتودنسی نامرئی

قبل از هر اقدامی در ابتدا لازم است برای تشخیص اینکه دندان شما به ارتودنسی نیاز دارد یا خیر به کلینیک ارتودنسی مراجعه کنید. زمانی که متخصص دندانپزشکی خود را انتخاب نمودید و پس از معاینه دندان های شما، ارتودنسی را درمان مناسبی برای دندان های شما معرفی نمود، مراحل درمان آغاز می شود.
سپس شرایط دندان ها مورد بررسی دقیقتر قرار می گیرد تا مشخص شود که آیا ارتودنسی نامرئی برای شما کارآمد است یا خیر. در صورت مثبت بودن پاسخ این سوال، در اولین مرحله از درمان ارتودنسی نامرئی، متخصص ارتودنسی، از دندان های شما تصویربرداری سه بعدی انجام می دهد.
این تصویر توسط نرم افزار شبیه سازی حرکت دندان ها انجام می شود. سپس قالب گیری دندان ها انجام می شود و سیستم ارتودنسی نامرئی مخصوص به دهان شما با در نظر گرفتن وضعیت دندان ها برایتان به طور اختصاصی طراحی می شود.
هدف از درمان با ارتودنسی نامرئی، نظم بخشیدن به دندان های ناصاف و برطرف کردن ناهنجاری های دهان و دندان ها است. به طوریکه اجزاء، براکت ها و سیم های ارتودنسی مشخص نباشد و محدودیت های درمان کمتر باشد. به عبارت دیگر، بیمار رفاه بالاتری نسبت به روش سنتی داشته باشد.

انواع ارتودنسی نامرئی

 1. ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف

  این روش نیز یکی دیگر از تکنیک های ارتودنسی نامرئی برای ردیف کردن دندان ها و از بین بردن ناهنجاری های دندان ها است. ارتودنسی نامرئی در این روش توسط الاینر های پلاستیکی شیشه ایی و شفاف بر روی دهان نصب می شوند. الاینرها پلاک های شفافی هستند که روی دندان قرار می گیرند و اصلا دیده نمی شوند. نکته مهم در این روش این است که نوع ناهنجاری دندان، تعیین کننده این است که آیا می توان از این پلاک های نامرئی شفاف برای درمان استفاده نمود یا خیر؟ پاسخ این سوال پس از معاینه بیمار توسط متخصص ارتودنسی مشخص می شود. در صورتی که درمان از طریق الاینرها امکان پذیر باشد، حدود هر دو و یا 3 هفته یک بار، باید این پلاک ها عوض شوند. همانطور که اشاره شد، این پلاک ها بسیار ظریف و شفاف هستند و در هنگام صحبت کردن و لبخند زدن درون دهان دیده نمی شود. این موضوع را می توان مهمترین دلیل استقبال متقاضیان درمان با ارتودنسی از این روش دانست.
 2. ارتودنسی نامرئی با براکت همرنگ دندان

  روش ارتودنسی با براکت همرنگ دندان نیز یکی دیگر از تکنیک های ارتودنسی نامرئی است. در این روش براکت های استفاده شده در دهان بسیار شفاف و ظریف بوده و همرنگ دندان است. جنس براکت ها در این روش از پلاستیک مخصوص و یا سرامیک است. مهمترین مزیت این روش این است که در درمان کلیه ناهنجاری های دندانی، قابلیت اجرا دارد. از طرف دیگر براکت ها، سیم ها و کلیه اجزاء آن بسیار محکم بوده و در عین زیبایی از مقاومت بالایی برخوردار است و مشکلی برای غذا خوردن، صحبت کردن و مسواک زدن ایجاد نمیکند.
 3. ارتودنسی نامرئی لینگوال

  یکی از روش های ارتودنسی نامرئی، استفاده از براکت های لینگوال است. در این روش سیم های ارتودنسی در پشت سطح دندان های فک بالا و پایین قرار می گیرد و هنگام صحبت کردن و خندیدن دیده نمی شود. البته معمولاً متخصص ارتودنسی این روش را پیشنهاد نمی دهد. چراکه فضای زیادی را داخل دهان اشغال می کند و همچنین احتمال شکسته شدن اجزاء آن وجود دارد. همچنین بسیاری از بیماران آن را اذیت کننده و مزاحم دانسته اند. بنابراین با توجه به دلایلی که گفته شد، این روش در بین روش های ارتودنسی نامرئی آنچنان محبوب نیست.
 4. ارتودنسی نامرئی بدون سیم

  یک نوع سیستم درمان با الاینرها که با استفاده از تکنیک های پیشرفته ارتودنسی می توان دندان های نامرتب را بدون استفاده از سیم، اصلاح و مرتب نمود. این روش از تکنولوژی CAD/CAMاستفاده میکند و در آن نرم افزار برای هر بیمار متناسب با شرایط و وضعیت دهان او، پلاک های اختصاصی طراحی می کند. الاینرهایی که بیمار دریافت می کند دارای شماره گذاری بوده و بیمار به ترتیب شماره، الاینرها را استفاده می نماید. هر الاینر را به مدت دو هفته و هر روز 22 ساعت در شبانه روز می تواند استفاده کند تا دندان ها در مسیر طراحی شده و برنامه ریزی شده توسط نرم افزار، بهبود پیدا کنند و اصلاح شوند. هریک از اجزاء ارتودنسی نامرئی، نیروهای کنترل شده و سبکی به دندان وارد می کنند و در مدت دو الی سه هفته فقط حدود 0.25 میلی متر حرکت می دهند تا طبق مسیر تعیین شده در نرم افزار بعد از مدت مشخص در جای اصلی و صحیح خود قرار بگیرند. این یکی از مزیت های این روش است، چراکه با وارد شدن نیروی مستمر و سبک، ریشه دندان دچار تحلیل نمی شود و دندان دچار لق شدگی نخواهد شد.

بهترین سن برای انجام ارتودنسی نامرئی

بهترین سن برای انجام ارتودنسی نامرئی

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که چه سنی برای دریافت درمان ارتودنسی نامرئی مناسب تر است؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت اگر بیمار مشکل و ناهنجاری فک داشته باشد، مناسب ترین سن برای درمان ارتودنسی، قبل از شروع دوره بلوغ است. زیرا در این زمان فک در حال رشد است و هنوز انعطاف پذیری بالایی دارد. شروع درمان در این سن هم برای ارتودنتیست و هم برای بیمار به مراتب راحت تر از سن های بالاتر است. در مورد بیمارانی که چنین مشکلی ندارند، در هر زمانی که بخواهند می توانند درمان با ارتودنسی را انجام دهند. سن شروع درمان ارتودنسی در کودکان نیز بین 8 تا 9 سالگی می باشد.

طول درمان ارتودنسی نامرئی

طول درمان ارتودنسی به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از مهمترین آن ها میزان مشکل و ناهنجاری دندان های بیمار است. به طور کلی می توان گفت طول دوره ارتودنسی بین 9 الی 15 ماه می باشد. البته طول درمان برای هر فرد از سایر افراد متفاوت است، چراکه هر فرد شرایط به خصوص خود را دارد و قابل مقایسه با دیگران نیست. طول درمان معمولا توسط نرم افزار در ابتدای فرآیند درمان مشخص می شود و پزشک مدت آن را به بیمار اعلام مینماید.

معایب ارتودنسی نامرئی

همانطور که گفته شد، این روش در کنار مزایا، معایبی نیز دارد. از جمله معایب روش ارتودنسی نامرئی موارد زیر است:

 • با توجه به متحرک بودن پلاک، احتمال گم شدن آن وجود دارد،
 • ممکن است فرد از ابتدای شروع روند درمان تا زمانی که به ارتودنسی عادت کند، کمی احساس درد داشته باشد،
 • ارتودنسی نامرئی نسبت به روش سنتی هزینه بالاتری دارد،
 • در طول روز حداکثر دو ساعت امکان خارج کردن پلاک از دهان وجود دارد،
 • بعضی از ناهنجاری های دندانی و استخوانی شدید با این روش قابل درمان نیست.

چه کسی واجد شرایط این نوع درمان نیست؟

افرادی که دارای ناهنجاری های شدید فک یا دندان های به شدت نامنظم هستند، واجد شرایط استفاده از این نوع درمان نیستند، چراکه برخی از ناهنجاری های شدید دهانی، از طریق ارتودنسی نامرئی قابل درمان نیست. نکته بعدی اینکه بیمار باید حداقل به مدت 22 ساعت در طول روز از آن استفاده کند. افرادی که به سرعت از این وضعیت خسته می شوند و مرتب الاینرها را از دهان خارج می کنند، نمی توانند گزینه های خوبی برای دریافت این سبک از درمان با ارتودنسی باشند.
در نهایت با توجه به متحرک بودن الاینرهای درمانی، افرادی که دچار فراموشی هستند و ممکن است الاینرها را جا بگذارند و یا گم کنند، گزینه های مناسبی برای این سبک درمان نیستند.

مراقبت های بعد از ارتودنسی نامرئی

مراقبت های بعد از ارتودنسی نامرئی

خبر خوب اینکه برخلاف ارتودنسی به روش کلاسیک که مراقبت های نسبتاً سختی دارد، مراقبت های ارتودنسی نامرئی بسیار ساده است. لازم است موارد زیر را رعایت نمائید:

 1. بریس ها را بشویید

  هر مرتبه که بریس ها را از دهان خارج کردید، آنها را زیر شیر آب سرد گرفته و بشویید. این کار باعث از بین رفتن باکتری ها، بزاق دهان و ذرات باقی مانده مواد غذایی می شود.
 2. دندان هایتان را تمیز کنید

  رعایت سلامت دهان و دندان ها، صرفا شامل نظافت بریس ها و برکت ها نیست و دندان ها باید کاملا تمیز شوند. به طور منظم دندان ها و دهان خود را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. تا از این طریق از ایجاد پلاک دندانی جلوگیری نمائید.
 3. از آنتی باکتریال های مخصوص استفاده کنید

  این روش برای از بین بردن باکتری ها و پلاک تشکیل شده از روی ارتودنسی نامرئی مناسب می باشد.
 4. خوردن و آشامیدن

  مصرف غذا ها و نوشیدنی های رنگی در زمان درمان با ارتودنسی با وجود بریس ها در دهان، می توانند باعث به وجود آمدن لکه روی بریس ها شوند و بوی مطبوعی از خود به جا بگذارد.
 5. عدم استفاده از خمیر دندان

  اگرچه خمیر دندان برای شستن دندان ها بسیار مفید می باشد، اما ممکن است به بریس های نامرئی صدمه واردکند. بنابراین بریس ها را آرام و بدون خمیر دندان بشویید.
 6. استفاده از صابون ها و مواد شوینده ی رنگی و معطر

  استفاده از هر ماده شوینده به غیر از صابون شفاف می تواند لکه دار شدن بریس ها و اجزاء ارتودنسی نامرئی را به دنبال داشته باشد.

سوالات متداول

 1. آیا هزینه های ارتودنسی نامرئی با ارتودنسی روش کلاسیک تفاوت دارد؟

  معمولا هزینه ارتودنسی نامرئی نسبت به ارتودنسی با روش کلاسیک بالاتر است. به ویژه اگر تعداد الاینرهای بیشتر باشد، این هزینه بیشتر خواهد بود.
 2. آیا درمان با ارتونسی برگشت پذیر است؟

  اگر طرح درمان درست باشد و به درستی نیز اجرا شود، پس از اجرای کامل آن و تکمیل شدن دوره درمان با ارتودنسی، استخوان های فک و دندان ها در جای مناسب خود قرار می گیرند. به این ترتیب این درمان برگشت پذیر نیست و نیازی به استفاده همیشگی از الاینرها نمی باشد. همچنین بیمار تا آخر عمر از دندان های ردیف و زیبایی برخوردار است.
 3. آیا ارتودنسی نامرئی سبب پوسیدگی دندان می گردد؟

  در دوره درمان ارتودنسی نامرئی، از آنجایی که اجزاء ارتونسی متحرک هستند، بهتر است برای جلوگیری از تشکیل پلاک و بروز پوسیدگی به طور مرتب از دهان خارج شوند و دندان ها کاملا نظافت شوند. همچنین لازم است الاینرها به طور مرتب شستشو شوند. اگر بهداشت دهان و دندان ها رعایت شود، احتمال بروز پوسیدگی وجود ندارد.
 4. آیا ارتودنسی نامرئی باعث تغییر شکل صورت بیمار می شود؟

  مهمترین مزیت ارتودنسی نامرئی همانطور که از اسمش پیداست، نمایان نبودن آن است. بنابراین این نوع ارتودنسی تاثیری بر چهره فرد نخواهد داشت و دیگران متوجه وجود اجزاء ارتودنسی در دهان فرد بیمار نخواهند شد. همچنین به مرور زمان با مرتب شدن دندان ها، بیمار چهره بهتری پیدا خواهد کرد. بنابراین تغییر چهره مثبتی در پایان درمان رخ خواهد داد.
 5. آیا ارتودنسی نامرئی دردناک است؟

  درمان ارتودنسی نامرئی به هیچ عنوان دردناک نیست، چراکه فشاری که از طریق الاینرها به دندان وارد می شود کاملاً سبک و ملایم است. البته کمی احساس ناراحتی در ابتدای شروع درمان تا حدی منطقی و طبیعی است. برای جابه جایی دندان ها لازم است مقداری فشار به آنها وارد شود، اما در صورتی که این فشار استاندارد باشد نه تنها آسیب نمی رساند، بلکه باعث بهبود و سلامتی دهان و دندان خواهد شد.
 6.  استفاده از الاینر نامرئی، چند ساعت در روز است؟

  در طول شبانه روز باید حداقل 20 الی 22 ساعت از الاینرها استفاده شود تا در بلند مدت تاثیر گذار باشد. بنابراین لازم است فقط هنگام خوردن غذا، الاینرها را از درون دهان خود خارج نمائید و بعد از اتمام غذا آن را از دهان خود خارج کنید.
ارتودنسی نامرئی
ارتودنسی نامرئی
ارتودنسی نامرئی

از ارتودنسی نامرئی چه می دانید؟ ارتودنسی نامرئی برای چه افرادی مناسب تر است؟ آیا ارتودنسی نامرئی به بهبود عوارض و ناهنجاری های شدید فک و دندان کمک می کند؟ آیا سن افراد در درمان با ارتودنسی نامرئی موثر است؟ مدت زمان استفاده از پلاک های شفاف ارتودنسی نامرئی چه قدر است؟ مراحل طراحی، ساخت و تهیه پلاک های ارتودنسی نامرئی به چه صورت است؟ اگر شما هم به دنبال زیبایی و سلامت دندان هایتان هستید و می خواهید اطلاعات بییتری در رابه با این نوع ارتودنسی کسب کنید، این مقاله را مطالعه نمایید.

 آیا به زیبایی دندان های خود اهمیت می دهید و به دنبال راه حل و درمانی مناسبی برای دندان هایتان هستید؟ الاینر یا پلاک شفاف ارتودنسی چیست و مناسب چه کسانی می باشد؟ آیا پلاک های شفاف ارتودنسی برای بزرگسالان مناسب است؟ مزایا و معایب پلاک های شفاف ارتودنسی چیست؟ الاینرها چه کاربردهایی دارند؟ شما عزیزان می توانید در صورت استفاده از پلاک های شفاف ارتودنسی و جهت اطلاع بیشتر از این ابزار ارتودنسی همراه ما باشید. 

آیا در ارتباط با روش ارتودنسی با الاینر شفاف شنیده اید؟ آیا می دانید این روش ارتودنسی چه کاربرد ها و چه مزیت هایی دارد؟ طول درمان ارتودنسی اینویزیلاین چقدر است؟ اینویزیلاین و ریتینر ارتودنسی چه تفاوت هایی با هم دارند؟ آیا الاینر شفاف معایبی هم دارد؟ در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات کافی را در زمینه ارتودنسی با الاینر شفاف در اختیار شما قرار دهیم، پس مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

یکی از روش های ارتودنسی ثابت و نامرئی دندان، ارتودنسی لینگوال می باشد که بسیاری از افراد که تمایل به دیده شدن براکت های ارتودنسی خود ندارند، از این روش درمانی استفاده می کنند. اگر تمایل دارید تا بیشتر با این روش ارتودنسی دندان آشنا شوید، در ادامه مقاله همراه ما باشید.