جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اولین مراجعه و ویزیت ارتودنسی | مشاوره ارتودنسی پیش از درمان

اولین مراجعه و ویزیت ارتودنسی
محتوای جدول

چکیده مطلب

آیا شما هم قصد دارید تا زمانی را برای مراجعه به کلینیک ارتودنسی اختصاص دهید؟ به نظر شما در اولین جلسه ارتودنسی چه اتفاقی می افتد؟
اولین گامی که شما باید برای درمان ارتودنسی خود بردارید، چیست؟
جلسه مشاوره اولیه ارتودنسی به چه صورت پیش خواهد رفت و یک متخصص ارتودنسی خوب چه اقداماتی را در این خصوص انجام می دهد؟
در صورتی که قصد شروع این درمان را دارید، بهتر است تا این مقاله را مطالعه نمایید تا بدانید که این جلسه و معاینه اولیه چگونه انجام می شود. همچنین مطالعه کنید که بعد از مشاوره اولیه، قدم بعدی چیست.

مشاوره ارتودنسی

مشاوره ارتودنسی

مشاوره ارتودنسی پیش از شروع درمان اهمیت زیادی دارد، زیرا درمانی طولانی مدت می باشد و به برنامه ریزی بسیار دقیقی نیاز دارد. در ادامه به بررسی اهمیت مشاوره ارتودنسی می پردازیم:

  1. نیاز یا عدم نیاز به ارتودنسی

    برخی از مشکلات جزئي دندانی می توانند به کمک روش های دیگر مانند کامپوزیت و یا لمینت دندان نیز اصلاح گردند. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که لمینت و کامپوزیت دندان جز درمان های زیبایی محسوب می شوند. برخی از مشکلات دندانی مانند ترک خوردگی ها و یا شکستگی های جزئي دندان، تغییر رنگ دندان و همچنین اصلاح کج بودن بسیار جزئي دندان ها به کمک کامپوزیت دندان قابل رفع می باشند. در صورتی که بیمار دچار ناهنجاری های شدیدتر دندان و فک باشد، بهترین روش درمان، ارتودنسی است.

  2. بررسی شرایط سنی بیمار

    یکی از موارد بسیار مهم در انتخاب نوع درمان، سن بیمار می باشد. یک متخصص ارتودنسی خوب با بررسی شرایط سنی، بهترین و مناسب ترین زمان و همچنین نوع روش درمانی مناسب را در نظر می گیرد.

  3. بررسی شرایط پزشکی و سلامت جسمانی کلی بیمار

    در این جلسه ارتودنتیست سوابق پزشکی بیمار را مورد ارزیابی قرار داده تا درصورتی که بیمار دارای شرایط خاصی باشد، روند درمانی متناسب با آن را در نظر بگیرد.

بررسی سلامت دهان و دندان

برای شروع درمان، سلامت دهان و دندان بسیار اهمیت دارد. ارتودنتیست در ابتدا وضعیت دهان و دندان بیمار را به خوبی و به صورت کامل بررسی می کند تا در صورت وجود بیماری های لثه و مشکلات دندانی، ابتدا برای رفع آن ها اقدام صورت گیرد. اگر متخصص ارتودنسی مهارت کافی نداشته باشد و بدون در نظر گرفتن سلامت دهان و دندان اقدام به درمان نماید، در حین درمان و بعد از آن مشکلات بسیاری مانند تحلیل لثه و یا پوسیدگی های شدید دندانی برای فرد به وجود می آید.

تعیین اقدامات قبل و شروع درمان

زمانی که سلامت دهان و دندان بیمار به صورت کامل بررسی شد، اقداماتی که باید انجام شوند، برنامه ریزی می شوند. در این مرحله اگر نیاز به کشیدن دندان باشد، این کار انجام شده و یا اگر بیمار دچار بیماری های لثه و دندانی باشد، به درمان آن ها می پردازد و یا بیمار به متخصص مربوطه ارجاع داده می شود.

انتخاب نوع درمان

انتخاب نوع درمان به موارد متعددی بستگی دارد. سن بیمار و نوع و شدت ناهنجاری از مواردی هستند که تاثیر مستقیمی بر انتخاب نوع درمان دارند. معمولا ارتودنسی متحرک برای درمان ناهنجاری های جزئي مخصوصا برای کودکان انتخاب مناسبی می باشد و ارتودنسی ثابت برای اصلاح ناهنجاری های شدید تر دهان و دندانی استفاده می شود.

تعیین طول درمان

بعد از اینکه نوع درمان ارتودنسی انتخاب شد، حدود طول درمان برای بیمار شرح داده خواهد شد. طول درمان ارتودنسی نیز به مواردی مانند سن بیمار و میزان و نوع ناهنجاری بیمار بستگی دارد. همکاری بیمار با ارتودنتیست از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در صورتی که بیمار مراجعات منظمی به کلینیک ارتودنسی نداشته باشد، روند درمان کندتر پیش خواهد رفت، زیرا در هر بار ویزیت، با تنظیم بریس ها و دستگاه های ارتودنسی، حرکت دندان ها تنظیم می گردد. اگر بیمار از دستگاه های متحرک استفاده دارد نیز باید توجه فراوانی به توصیه های بیان شده داشته باشد، در غیر این صورت می تواند دوره درمانی را طولانی تر کند.

تعیین هزینه

هزینه ارتودنسی دندان تحت تاثیر عوامل متعددی قرار می گیرد. سن بیمار، شدت ناهنجاری، نوع درمان ارتودنسی و مدت زمان آن و همچنین میزان مهارت و تخصص ارتودنتیست همگی بر هزینه نهایی درمان ارتودنسی تاثیر گذار می باشند. پس از اینکه تمام موارد بالا مشخص گردید، حدود هزینه درمان برای بیمار مشخص خواهد شد.

روش های پرداخت

به دلیل بلند مدت بودن درمان نمی توان تمام مبلغ را یک جا و در شروع درمان پرداخت کرد. به همین جهت تقریبا تمام کلینیک های ارتودنسی، هزینه درمان را به صورت اقساطی دریافت می کنند. برای اطلاع بیشتر از نحوه پرداخت هزینه می توانید با کلینیک ارتودنسی پازل تماس بگیرید.

اولین قدم بعد از مشاوره ارتودنسی

اولین قدم بعد از مشاوره ارتودنسی

بعد از اینکه روش درمانی مناسب شما انتخاب شد، گام بعدی قالب گیری دندان و نصب براکت ها بر روی دندان ها می باشد که برای این کار وقت بعدی تعیین می گردد. در این مرحله ارتودنتسیت توصیه های لازم را درباره رعایت بهداشت دهان و دندان و چگونگی محافظت از براکت های ارتودنسی را به شما خواهد کرد. ویزیت های دوره ای با توجه به نوع درمان و شرایط بیمار تعیین می شوند و ممکن است از هفته ای یک بار تا هر ماه یک بار متغیر باشد. نکته ی مهمی که در این باره مد نظر است، همکاری درست شما با متخصص ارتودنسی می باشد.