متخصص ارتودنسی متخصص ارتودنسی پازل کلینیک

متخصص ارتودنسی (ارتودنتیست)

نوشته شده توسط یکشنبه, 26 اسفند 1397 ساعت 12:11
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

دندانپزشک کیست؟

دندانپزشک کیست؟
دندانپزشک کیست؟

دندانپزشک عنوانی است که به فرد بعد از گذراندن موفقیت آمیز دوره دندانپزشکی اعطاء میشود. دندانپزشکی یک دوره دکتری پیوسته است که پنج سال و نیم الی شش سال به طول می انجامد و طی آن یک دندانپزشک با اصول اولیه و پیشرفته خدمات دندانپزشکی آشنا میشود.

برخی دندانپزشکان به علت علاقه شخصی یا تجربه خاص در حیطه هایی از دندانپزشکی بیشتر فعالیت میکنند و لذا ترجیح میدهند نام آن بخش را هم در تابلو خود ذکر کنند. به عنوان مثال : اطفال-ترمیمی-زیبایی یا عصب کشی-پروتز-ساخت دست دندان و یا عنوان های دیگر.

نباید فراموش کرد که دندانپزشکی حاصل ترکیب علم است با هنر که در مراکز علمی و دانشگاهی با تمرین زیر نظر متخصصین این رشته آموزش داده میشود. بنابراین اگر فردی بتواند زیربنای دندانپزشکی را در دوران عمومی خوب بیاموزد، با اندکی مطالعه و تحقیق بیشتر میتواند در حیطه های ظریفتر دندانپزشکی هم فعالیت کند. در این بین بخش هایی از علم دندانپزشکی از آنجا که از اهمیت کمتری از نظر تاثیر در حفظ سلامت جمعی دارند و نیاز به زمان طولانی تری برای آموزش دارند، در دوران دکتری عمومی دندانپزشکی آموزش داده نمیشوند.

دندانپزشکان بعد از دانش آموختگی در حد دکتری میتوانند در آزمون های ورودی به دستیاری شرکت نمایند و به این ترتیب در رشته های تخصصی دندانپزشکی به عنوان دستیار دوباره وارد دانشگاه میشوند. اینبار در یک تخصص و زیر نظر متخصصین همان رشته اقدام به تکمیل اطلاعات خود مینمایند. دوره تخصص برای ارتودنسی حداقل ۳ سال است و البته بهتر این است که دوره ۴ ساله باشد تا متخصص بتواند هم از نظر علمی پایه ها را بیشتر بیاموزد و هم به شکل عملی درمان ها و نتایج آن را دنبال کند.

طی این دوره ۳ ۴ ساله دستیار تخصص ارتودنسی زیر نظر متخصصین آکادمیک این رشته اقدام به پذیرش چندین بیمار در انواع مشکلات مرتبط با ارتودنسی مینماید و تلاش میشود که انواع کلی مشکلات ارتودنسی را درمان نماید. در این بین زیر نظر متخصصین درمان ها انجام میشود و مهمتر اینکه مشکلاتی که در حین کار پیش میاید، زیر نظر یک متخصص و گاه حتی بیشتر رفع و رجوع و حل میشود.

بنابراین یک دندانپزشک بعد از گذراندن دوره تخصصی با اصول پیشرفته تر آن حیطه تخصصی آشنا میشود و در نهایت با شرکت در امتحان بورد تخصصی این آموخته ها به شکل نظری و عملی ارزیابی میشوند و اگر از این امتحان سربلند بیرون آید به وی لقب (متخصص دارای بورد تخصصی کشوری (ملی) ) داده میشود.

داشتن بورد هر رشته ای در هر کشوری به این معنی است که توان علمی و عملی فرد به شکل رسمی از سوی بزرگان دانشگاهی آن رشته در آن کشور مورد تایید و پذیرش قرار گرفته است و به فرد اجازه داده میشود که در محدوده تعریف شده به طبابت در آن زمینه بپردازد. این بورد ممکن است بورد عمومی دندانپزشکی آمریکا باشد یا بورد تخصصی اروپا یا ایران.

متخصص ارتودنسی کیست؟

متخصص ارتودنسی کیست؟
متخصص ارتودنسی کیست؟

متخصص ارتودنسی شخصی است که بعد از اتمام دوره ی عمومی دندان پزشکی در دانشگاه ، آموزش های ویژه را در زمینه ی ارتودنسی دندان به مدت سه سال تمام وقت گذرانده باشد . به عبارت دیگر متخصص ارتودنسی یک دندانپزشک دارای مجوز است. او در پیشگیری و اصلاح کردن ناهنجاری های دندانی مانند: کجی دندان، ازدحام دندان، اور بایت، آندر بایت تخصص پیدا کرده است. یک متخصص ارتودنسی دندان نیش شما را بررسی میکند تا بهترین راه حل را بر حسب لزوم برای شما تعیین کند. یکی از راه حل ها بریس ارتودنسی میباشد. اگر یک دندان پزشک تشخیص دهد که در آینده نیاز است که مراقبت های دهانی فراتر از محدوده ی دندان پزشکی عمومی انجام شود،ممکن است بیماران خود را به یک متخصص ارتودنسی که مورد تاییدش میباشد ارجاع دهد . مشکل کجی و نامنظم بودن دندان فقط نازیبا بودن آن نیست. این مشکل میتواند منجر به مشکلات جدی تری از جمله: سردرد، تریسموس، اختلال در آزادی بیان، تخریب استخوان و غیره بشود.

متخصص ارتودنسی چه دوره هایی را سپری میکند؟

متخصص ارتودنسی چه دوره هایی را سپری میکند؟
متخصص ارتودنسی چه دوره هایی را سپری میکند؟

متخصصین ارتودنسی یا ارتودنسیت ها پس از گذراندن دوره‌ای 6 ساله، مدرک دندان‌پزشکی عمومی اخذ خواهند نمود و پس‌ازآن به‌منظور کسب تخصص درزمینه ارتودنسی، دوره‌ای 3 الی 4 ساله را طی میکنند. این افراد پس از ارائه یک پایان‌نامه تحقیقاتی با موضوع ارتودنسی، به‌عنوان یک متخصص ارتودنسی شناخته میشوند و پس‌ازآن قادر هستند به ‌منظور درمان ناهنجاری ‌های دهان، دندان و فک اقدام نمایند. یک ارتودنسیت مجرب موظف است به ‌منظور ارتقاء دانش خود، هرچند سال یک مرتبه تکنیک‌ های جدید این عرصه را فراگیرد و دوره ‌هایی را با عنوان بازآموزی حرفه‌ای بگذراند. به عبارتی، میتوان گفت: متخصصین ارتودنسی، دندان پزشکانی هستند که تخصصی بیش از جراحی عمومی دارند.

مهارت های متخصص ارتودنسی

مهارت های متخصص ارتودنسی
مهارت های متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی قادر به تصحیح دندان های کج، منحرف، نامنظم، پر ازدحام و دندان های بسیار شلوغ میباشد تصحیح اوربایت یا اورجت افزایش یافته، تصحیح جلو زدگی فک بالا، تصحیح جلو زدگی فک پایین، تصحیح عقب رفتگی فک بالا، تصحیح عقب رفتگی فک پایین، تصحیح انحراف فک بالا و پایین، تصحیح فاصله بین دندانها به سادگی میتواند توسط یک متخصص خوب ارتودنسی درمان شود. اگر بخواهیم تخصصی تر صحبت کنیم یک متخصص ارتودنسی ماهر باید بتواند به راحتی مشکلات اپن بایت، دیپ بایت، کراس بایت قدامی، کراس بایت خلفی، مال اکلوژن کلاس یک، مال اکلوژن کلاس دو دسته یک، مال اکلوژن کلاس دو دسته دو، مال اکلوژن کلاس ۳ را درمان نماید.

یک متخصص ارتودنسی ماهر باید توانایی درمان بزرگی فک بالا، کوچکی فک بالا، کوچکی فک پایین، بزرگی فک پایین، را داشته باشد بعلاوه تصحیح عادت مکیدن انگشت، ارتودنسی قبل از جراحی، ارتودنسی بعد ازجراحی، درمان های حفظ فضا، ایجاد فضا برای قرار دادن ایمپلنت از دیگر اهدافی هستند که میبایست یک متخصص پنجه طلا آنها را بدون نگرانی درمان نماید. باید دانست درمان ارتودنسی برای جراحی فک، تصحیح دندان ها برای قرار دادن روکش بین ها، تصحیح دندان ها برای قراردادن ایمپلنت بین انها، تصحیح دندان های اضافه قراردادن دندان های نهفته در درون قوس دندانی، تصحیح خط وسط صورت، تصحیح مشکلات مادرزادی، درمان بیماران دارای شکاف لب و کام یا لب شکری، تصحیح تنگی فک بالا، تصحیح ناهنجارهای فکی، تصحیح ناهنجاری های دندانی باید توسط متخصص ارتودنسی و نه یک دندانپزشک عمومی انجام شود.

توانایی های متخصص ارتودنسی

توانایی های متخصص ارتودنسی
توانایی های متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی توانایی این را دارد که مشکلات فکین و دندان های شما را ارزیابی کند و برای اصلاح آن بهترین اقدام و طرح درمان را ارایه دهد. بیمار پس از مراجعه به وی ضمانت اصلاح ودرمان درست و کامل ناهنجاری های فک و صورت و هماهنگی مناسب دندان هارا بدهد.

از سوی دیگر در مطب یک متخصص ارتودنسی ماهر انواع تکنیک ها و درمان های ارتودنسی مثل روش دیمون، ارتودنسی با براکت های همرنگ دندان، ارتودنسی از سطح زبانی یا لینگوال، ارتودنسی نامریی، انواع دستگاه های ارتودنسی ثابت، انواع دستگاه های ارتودنسی متحرک، دستگاه فانکشنال، دستگاه عادت شکن، ارتودنسی با روش invisaline، ارتودنسی با روش clear alignet به کار برده میشود.

باید خاطر نشان کرد متخصص ارتونسی که بسیار چیره دست باشد علاوه بر درمان مشکلات رایج ارتودنسی میتواند انواع سندرم های فک و صورت را درمان کند. همچنین با ورود روش ها و تکنیک های جدید به ارتودنسی یک متخصص خوب باید بتواند از مینی اسکرو و یا مینی پلیت در درمان های ارتودنسی استفاده کند.

تفاوت دندانپزشک و متخصص ارتودنسی

تفاوت دندانپزشک و متخصص ارتودنسی
تفاوت دندانپزشک و متخصص ارتودنسی

اگرچه برخی دندانپزشکان اقدام به درمان ارتودنسی و قرار دادن براکت روی دندان بیماران خود میکنند توجه به این نکته ضروری است که آنها ارتودنتیست نیستند. در واقع تنها یک متخصص ارتودنسی دارای سواد و مدرک آکادمیک تشخیص، پیشگیری و درمان ناهنجاری های دندانی- فکی میباشد.

دندانپزشک که معمولاً از عنوان "جراح - دندانپزشک" روی تابلو مطب خود استفاده میکند، با گذراندن دوره ای ۶ ساله و کسب مدرک عمومی قادر به انجام تمامی اعمال دندانپزشکی بجز موارد پیچیده مشکلات دهان و دندان و درمان ناهنحاریهای دندانی-فکی میباشد. از آنجا که رشته دندانپزشکی ۱۳ شاخه تخصصی دارد، درمان کیس های پیچیده حتی ترمیم و عصب کشی و ناراحتیهای شدید لثه نیز در دایره درمان متخصصین این رشته ها قرار میگیرد. این در حالی است که درمان ناهنجاریهای دندانی- فکی از جمله ناردیفی دندانها از ابتدا در حیطه آموزه های دندانپزشک عمومی نمیباشد.

متخصص ارتودنسی دندانپزشکی است که پس از خاتمه دوره ۶ ساله دندانپزشکی عمومی با قبولی در آزمون رزیدنتی با کسب بالاترین نمره ها در قیاس با دیگر رشته های تخصصی موفق به ورود و گذراندن یک دوره آکادمیک آموزش ۳ ساله در زمینه درمان ناهنجاریهای دندانی - فکی شده است و بجز درمانهای ارتودنسی و ارتوپدی دندانی فکی، درمانهای عمومی نظیر ترمیم، عصب کشی و یا پروتز انجام نمیدهد.

خواندن 856 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 22 فروردين 1398 ساعت 07:49
دکتر احمدرضا حسینی

دکتر احمد رضا حسینی متخصص ارتودنسی از دانشگاه UCL لندن انگلستان بورد تخصصی ارتودنسی از دانشگاه رویال انگلستان

محتوای بیشتر در این بخش: « ارتودنسی

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.