متخصص ارتودنسی متخصص ارتودنسی پازل کلینیک

متخصص ارتودنسی (ارتودنتیست)

یکشنبه, 26 اسفند 1397 ساعت 12:11

متخصص ارتودنسی کیست و چه توانایی هایی باید داشته باشد؟

ارتودنسی در واقع اولین گرایش تخصصی در رشته دندانپزشکی است. دانشی که به برطرف کردن مشکلات فک، دندان ها و صورت می پردازد. بدیهی است که درمان از طریق ارتودنسی نیز مانند سایر رشته های پزشکی، نیازمند دانش و صلاحیت لازم و کافی است. متخصص ارتودنسی یا به اصطلاح ارتودنتیست، شخصی است که پس از گذراندن دوره شش ساله دندانپزشکی در دانشگاه و یک رقابت سخت و نفس گیر با چندین هزار دندانپزشک، موفق به ورود به دوره تخصصی ارتودنسی می شود. به طور میانگین سه سال به یادگیری انواع مهارت های ارتودنسی ثابت و متحرک می پردازد و درمان ناهنجاری های فک صورت را می آموزد.

مهمترین تفاوت دندانپزشک عمومی و متخصص ارتودنسی

همانطور که اشاره شد، متخصص ارتودنسی پس از گذراندن دوره دندانپزشکی عمومی وارد دوره تخصصی ارتودنسی می شود و پس از گذراندن دوره سه ساله و یادگیری مهارت های ارتودنسی صلاحیت درمان بیماران را پیدا می کند. لذا یک دندانپزشک عمومی که دوره تخصصی ارتودنسی را نگذرانده باشد، صلاحیت لازم برای درمان مشکلات فک و دندان را ندارد.
البته لازم به ذکر است که دندانپزشک عمومی دانش لازم برای درمان های ساده ارتودنسی و یا درمان های پیشگیری از طریق استفاده از پلاک را دارد. اما درمان های پیچیده و تخصصی، در حوزه فعالیت ارتودنتسیت قرار می گیرد و حتما باید توسط متخصص ارتودنسی انجام شود.

در چه شرایطی باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنیم؟

همانطور که اشاره شد، ارتودنسی یکی از اصلی ترین گرایش های دندانپزشکی است که دندان های نامرتب را اصلاح نموده و در جای مناسب خود قرار می دهد. به عبارت دیگر پس از درمان با ارتودنسی، دندان ها شکل متعارفی پیدا می کنند و در جای اصلی خود قرار می گیرند.
مرتب بودن دندان ها صرف نظر از زیبایی دهان و لبخند، در بهداشت دهان و دندان بسیار مؤثر است. چرا که مسواک زدن و شتشوی دندان های نامرتب بسیار سخت و گاهی غیر ممکن است. از این رو اکثر بیمارانی که دندان های نامرتبی دارند، در معرض ابتلا به پوسیدگی دندان ها هستند.

همچنین وجود دندان های نامرتب، هنگام جویدن غذا فشار بیشتری به دندان ها و فک وارد می کند و در طولانی مدت مشکلاتی را به وجود می آورد از جمله این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 •  پوسیدگی دندان ها
 •  مشکلات لثه ای
 •  خوب جویده نشدن غذا و به وجود آمدن مشکلات گوارشی
 •  سردرد
 •  نامناسب بودن ظاهر دهان و دندان ها
 •  پایین آمدن اعتماد به نفس و دوری از جمع

اینکه شما به درمان ارتودنسی نیاز دارید یا خیر را فقط متخصص ارتودنسی می تواند تعیین کند. چراکه متخصص دندانپزشکی از طریق معاینه بالینی، تصوری برداری و ابزارهای خود تشخیص میدهد که آیا شما به درمان با ارتودنسی نیاز دارید یا خیر؟ در واقع این ارتودنتیست است که می تواند طرح درمانی صحیحی برای رفع مشکل دندان های نامرتب پیشنهاد دهد.
اما به طور کلی اگر یکی از موارد زیر در شما وجود دارد، احتمالا باید برای تشخیص مشکل و دریافت طرح درمان، به کلینیک ارتودنسی مراجعه کنید.

 •  همپوشانی عمودی زیاد دندان های ردیف بالا و پایین
 •  عقب تر بودن بیش ار اندازه دندان های ردیف پایین نسبت به دندان های ردیف بالا
 •  وجود فاصله بین دو فک بالا و پایین
 •  همراستا نبودن دو فک بالا و پایین
 •  فاصله بین دندان ها به دلیل از دست دادن یک دندان یا رشد ناقص یک دندان
 •  کوچک بودن فک نسبت به دندان ها و قرار نداشتن دندان ها در یک ردیف (پس و پیش بودن دندان ها نسبت به هم)

در صورت وجود چنین مواردی بهتر است هرچه سریعتر به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نموده و برای اصلاح دندان های خود و داشتن دندان های مرتب و زیبا و لبخندی زیباتر مراجعه کنید و درمان را آغاز نمائید. در این زمان مهمترین موضوع انتخاب پزشک است، چراکه درمان با ارتودنسی به مدت یک سال و نیم تا دو سال به طول می انجامد. به عبارت دیگر باید حدود یک سال و نیم الی دو سال سیم های ارتودنسی را به صورت شبانه روز در دهان خود داشته باشید.
بنابراین اگر طرح درمان به درستی اجرا نشود و یا سیم ها به درستی در دهان نصب نشده باشد، ممکن است به بافت دهان آسیب برسد و حتی در برخی موارد منجر به پارگی لثه شود. در این صورت بیمار به درمان های اورژانسی ارتودنسی نیاز پیدا می کند. اتفاقاتی که بیمار را دچار استرس کرده و سلامت او را تهدید می کند.
پس اگر قصد درمان ارتودنسی را دارید، در انتخاب متخصص ارتودنسی دقت کافی را داشته باشید. مثلا لازم است متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ باشد. اما فلوشیپ به چه معناست؟

متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ به چه معناست؟

امروزه درمان های پزشکی و دندانپزشکی وارد فضای بسیار تخصصی شده و منطبق با دانش روز دنیا شده است. به عنوان مثال فلوشیپ یکی از به روز ترین دوره های ارتودنسی است که پس از دوره تخصصی ارتودنسی برگزار می شود. پس از گذراندن این دوره، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ، توانایی جراحی و درمان انواع سندروم و ناهنجاری های فک و صورت را دارد. از این رو می تواند بهترین تصمیم را برای درمان بیماران اتخاذ کند.

از آنجاییکه بسیاری از بیماران ارتودنسی، به طور همزمان به جراحی های جانبی نیاز دارند، برخورداری از دانش فلوشیپ در این موارد بسیار کمک کننده است و درمان ارتودنسی را تکمیل تر میکند.

انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی

 1. رضایت بیماران

  یکی از کلیدی ترین فاکتورها در انتخاب متخصص ارتودنسی، رضایت بیماران و مراجعه کنندگان است. هر چه تعداد بیماران و مراجعه کنندگان به یک متخصص ارتودنسی بیشتر باشد و رضایتمندی بالاتری از فرآیند درمان خود داشته باشند، اطمینان بالاتری برای انتخاب یک پزشک به وجود می آورد. رضایت بیمار موجب می شود که بعد از گذراندن یک درمان موفق، آشنایان و نزدیکان خود را برای درمان به یک مرکز دندانپزشکی معرفی کند. این مساله به نوعی نشان دهنده اعتبار آن مرکز میباشد.
 2. داشتن تابلوی اختصاصی

  دقت داشته باشید که تابلو خارج از مرکز درمان نام پزشک و تخصص وی ذکر شده باشد. قاعدتاً متخصص ارتودنسی که توانایی بالایی داشته باشد، تحت نام و زیر نظر فرد دیگری کار نمی کند. بلکه خود مدیریت مرکز درمانی و بیمارانش را بر عهده دارد.
 3. انجام فرآیند درمان توسط خود متخصص ارتودنسی

  یکی دیگر از فاکتورهای انتخاب متخصص ارتودنسی این است که خود متخصص، فرآیند درمان را اجرا کند و کار را به دستیاران خود نسپارد. این موضوع دو بعد اصلی دارد. اول اینکه مشخص می کند که خود پزشک بهترین ارتودنتیست مجموعه است نه همکاران و دستیاران او. نکته دوم اینکه این موضوع میزان تعهد متخصص ارتودنسی و ارزشی که برای بیمارانش قائل است را نشان می دهد.
 4. استفاده از بهترین مواد و متریال برای درمان

  استفاده از بهترین مواد و متریال برای اجرای فرآیند درمان، نکته حائز اهمیتی است که ذهن بسیاری از بیماران و مراجعه کنندگان مراکز درمانی را به خود مشغول می کند. موضوعی که شاید به سختی بتوان از صحت آن اطلاع حاصل نمود. لذا شاید بهترین راه حل، مراجعه به مراکز درمانی خوشنام و معروفی باشد که مراجعه کنندگان از روند درمان خود رضایت دارند. به یاد داشته باشید که یک مرکز درمانی معتبر هرگز با استفاده از مواد و متریال نامرغوب، حسن شهرت خود را خدشه دار نمی کند.

سوالات متداول در رابطه با متخصص ارتودنسی

 1. درمان هایی که یک متخصص ارتودنسی انجام میدهد شامل چه مواردی است؟

  • منظم کردن و قراردادن دندان ها در محل مناسب و صحیح
  • اطلاح مشکلات فک برای داشتن دندان های مرتب و لبخند زیبا
  • تصحیح و رفع مشکلات فکی و دندانی
  • تنظیم و تصحیح روابط بین دندان ها و استخوان های سر و صورت
  • اصلاح کلیه ناهنجاری های دندانی فک و صورت
 2. آیا برای درمان ارتودنسی لازم است دندان کشیده شود؟

  در فرآیند درمان با ارتودنسی، حتی الامکان سعی بر این است که هیچ یک از دندان ها کشیده نشوند. اما در برخی از بیماران که ناهنجاری های دندان ها و فک زیاد است، شاید لازم باشد یک یا چند دندان کشیده شود. این موضوع معمولا در مورد افرادی که فک آنها کوچک است و گنجایش دندان هایشان را ندارد اتفاق می افتد. در چنین شرایطی، دندانی برای کشیدن انتخاب می شود که پوسیدگی های زیاد یا پر شدگی عمیق داشته باشد و یا مشکل لثه ای داشته باشد. در این صورت فضای دهان برای مرتب شدن دندان ها باز تر می شود.
 3. آیا متخصص ارتودنسی کلیه ناهنجاری های فک و دندان ها را درمان می کند؟

  یک متخصص ارتودنسی ماهر و با تجربه، کلیه ناهنجاری های فک و دندان را تشخیص می دهد و درمان آنها را با ارتودنسی به اتمام می رساند. در صورتی که بیمار نیاز به جراحی نیز داشته باشد این متخصص ارتودنسی است که بیمار را در زمان مناسب به متخصص جراحی فک ارجاع می دهد. اما اگر خود متخصص ارتودنسی دارای دانش فلوشیپ باشد، پروسه درمان و جراحی را تا مرحله بهبود کامل ادامه می دهد.
 4. آیا متخصص ارتودنسی فقط بزرگسالان را درمان می کند؟

  متخصص ارتودنسی در پذیرش بیماران محدودیت سنی ندارد. زیرا درمان ارتودنسی به گروه سنی ویژه ای اختصاص ندارد. بهتر است درمان ارتودنسی از سن 8 سالگی آغاز شود. در صورت تاخیر در مراجعه به متخصص ارتودنسی، ممکن است طول درمان سخت تر و طولانی تر شود.
 5. آیا دندانپزشک هم می تواند درمان ارتودنسی را انجام دهد؟

  همانطور که اشاره شد، دندانپزشک عمومی که دوره تخصصی ارتودنسی را نگذرانده باشد، توانایی و صلاحیت درمان بیماران نیازمند ارتودنسی را ندارد. بنابراین برای دریافت طرح درمان ارتودنسی لازم است به متخصص ارتودنسی که به طور حرفه ای در زمینه اصلاح مشکلات و ناهنجاری های فک و صورت فعالیت دارد، مراجعه کنید.
 6. درمان از طریق ارتودنسی چقدر طول می کشد؟

  درمان با ارتونسی بین یک و نیم تا دو سال به طول می انجامد. به ویژه اگر بیمار درمان های جانبی مانند درمان پوسیدگی های سطحی و ... داشته باشد این پروسه ممکن است طولانی تر شود.
 7. برای گذراندن دوره تخصصی ارتودنسی چند سال زمان لازم است؟

  معمولا یک دندانپزشک عمومی لازم است شش سال به تحصیل بپردازد تا مدرک عمومی را دریافت کند. پس از این دوره شش ساله، لازم است در یک امتحان تخصص شرکت کند تا موفق به ورود به دوره تخصصی ارتودنسی شود. این دوره نیز حدودا بین سه الی چهار سال به طول می انجامد. پس از این دوره لازم است امتحان بورد تخصصی را بگذراند و در صورت موفقیت در این آزمون و کسب نمره قبولی، به عنوان متخصص ارتودنسی دارای بورد تخصصی شناخته می شود.
 8. متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ جراحی چه برتری هایی نسبت به دیگر متخصصین دارد؟

  با توجه به گستردگی علم دندانپزشکی و نوآوری هایی که در سال های اخیر در این رشته به وجود آمده است، رشته های فلوشیپ گوناگونی برای تکمیل شدن و به روز شدن افراد متخصص وجود دارد. بدون شک یک متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ جراحی، توانایی های بیشتری برای درمان ناهنجاری های فک و صورت و سندروم های صعب العلاج را دارد. چرا که در این دوره آموزش هایی در رابطه با جراحی موارد خاص را فراگرفته است. وجود برخی ناهنجاری ها در فک و صورت علاوه بر درمان از طریق ارتودنسی، نیازمند درمان از طریق جراحی می باشد. به این ترتیب اگر متخصص معالج شما، دارای فلوشیپ جراحی باشد، پروسه درمان به طور کامل تر و بهتری برای شما اجرا خواهد شد.

سخن آخر

حال می توانید مقایسه نمایید که درجه علمی یک دندانپزشک عمومی چقدر می تواند با یک متخصص ارتودنسی و با فردی که دارای فلوشیپ ارتودنسی و جراحی و سندرم ناهنجاری های فک و صورت است، متفاوت باشد.
برای اطمینان از اینکه پزشک شما یک متخصص ارتودنسی است، می توانید به سایت نظام پزشکی مراجعه کنید. با انتخاب گزینه جستجوی پزشک و انتخاب متخصص ارتودانتیکس، لیستی از متخصصین ارتودنسی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. توجه داشته باشید که برخی عناوین که در تابلو، سربرگ نسخه، کارت ویزیت و آگهی های تبلیغاتی مشاهده می کنید، بیانگر تخصص در زمینه ارتودنسی نیست.
لازم به ذکر است که یک متخصص ارتودنسی برای معرفی تخصص خود فقط از عبارت متخصص ارتودنسی استفاده می کند و از عبارت های نظیر دندانپزشک، ارتودنسی، دندانپزشک متخصص و مانند آن استفاده نمی نماید.

خواندن 1229 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « هزینه ارتودنسی دندان
برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
کد امنیتی را وارد نمایید