کلینیک ارتودنسی پازل

دکتر احمدرضا حسینی، متخصص ارتودنسی

از دانشگاه UCL لندن انگلستان

بورد تخصصی ارتودنسی از دانشگاه رویال انگلستان

معایب و عوارض ارتودنسی دندان | آیا ارتودنسی عوارض دارد؟ معایب و عوارض ارتودنسی دندان | آیا ارتودنسی عوارض دارد؟ کلینیک ارتودنسی پازل

معایب و عوارض ارتودنسی دندان | آیا ارتودنسی عوارض دارد؟

دوشنبه, 25 اسفند 1399 ساعت 13:17
این مورد را ارزیابی کنید
(9 رای‌ها)

چکیده مطلب

شاید برخی از افراد به این موضوع فکر می کنند که آیا ارتودنسی معایب و عوارضی دارد؟ چه عوارضی در اثر انجام درمان در سنین بالا ممکن است ایجاد شود؟ آیا کشیدن دندان برای این درمان عوارضی دارد؟ و یا اینکه چه راهکارهایی سبب بهبود و یا پیشگیری از این عوارض خواهند شد؟ در این مقاله قصد داریم تا درباره این موضوع به طور کامل صحبت کنیم. در ادامه همراه با دکتر احمدرضا حسینی، متخصص ارتودنسی باشید تا اطلاعات لازم در این زمینه را به دست آورید.

اهداف ارتودنسی دندان

اهداف ارتودنسی دندان

در ابتدا می توان با اطمینان گفت که این درمان دارای مزایای بسیار زیادی است که نمی توان به دلیل برخی از معایبی که در ادامه بیان می کنیم، از آن صرف نظر کرد. ارتودنسی به دندان ها نظم می بخشد و آن ها را در جایگاه درست و مناسب خود قرار می دهد. دندان های نامرتب و اختلالات فکی بر زیبایی چهره تاثیر بسیار زیادی می گذارند و همچنین به دنبال این مشکلات، به خطر افتادن سلامت دهان و دندان می باشد. با مرتب شدن دندان ها و قرار گرفتن دندان ها به درستی بر روی هم، جویدن غذا با راحتی بسیار بیشتری انجام می گیرد که به خودی خود دارای فواید متعددی برای سلامت گوارشی می باشد. همچنین زمانی که روند حرکت دندان ها و قرار گیری آن ها به درستی صورت گیرد، آسیبی به دندان ها وارد نمی شود.

عوارض و معایب ارتودنسی دندان

عوارض و معایب ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان به خودی خود عوارضی به دنبال ندارد و در واقع عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و همچنین عدم توجه به توصیه های متخصص ارتودنسی است که می تواند منجر به بروز عوارض شود. این درمان در برخی مواقع می تواند مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. پوسیدگی دندان

  زمانی که ارتودنسی ثابت برای درمان انتخاب می شود، براکت های ارتودنسی بر روی دندان ها قرار داده شده و تا پایان درمان روی دندان ها باقی می مانند. به همین دلیل در زمان غذا خوردن، باقی مانده های غذایی به راحتی می توانند بین براکت ها تجمع یابند. این اتفاق منجر به تجمع باکتری های بیشتری در دهان شده که با تولید اسید، دندان ها را در معرض پوسیدگی قرار می دهند. رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از نصب براکت های ثابت، باید دو برابر انجام شود و بیش از قبل مورد توجه قرار بگیرد. در غیر این صورت پوسیدگی دندان در حین ارتودنسی و نیز بعد از آن ایجاد می شوند. اگر به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید، به راحتی می توانید مانع از بروز پوسیدگی های دندانی شوید.
 2. بیماری های لثه

  همانطور که در مورد قبلی اشاره کردیم، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان سبب پوسیدگی دندان می شود. عدم درمان پوسیدگی دندان به مرور زمان می تواند منجر به بروز مشکلات جدی تری از جمله بیماری پریودنتال و لثه شود.
 3. تحلیل ریشه دندان

  در موارد بسیار نادری احتمال تحلیل ریشه دندان در حین درمان برای برخی از افراد وجود دارد. تحلیل ریشه دندان علل مشخصی نداشته و نمی توان قبل از درمان آن را پیشبینی نمود، اما اگر می خواهید آگاهی بیشتری در این باره پیدا کنید، حتما با ارتودنتیست خود صحبت نمایید. عارضه ای که تحلیل ریشه دندان می تواند به دنبال داشته باشد، کاهش طول عمر دندان است.
 4. به وجود آمدن زخم و آفت در دهان

  در ارتودنسی ثابت، متخصص به کمک چسب مخصوصی براکت های ارتودنسی را روی دندان ها قرار داده و آن را به وسیله سیم ارتودنسی به هم متصل می کند و در زمان های مشخص، فشار مورد نظر خود را به دندان ها اعمال می کند. اگر نصب براکت ها به درستی انجام نشود و یا اگر بیمار مراقبت های بیان شده را به درستی رعایت نکند، احتمال بروز زخم و خراش هایی در دهان وجود دارد. در روز های ابتدایی که براکت ها روی دندان ها قرار می گیرند، بیمار به وجود آن ها در دهان خود عادت نداشته و احتمال بروز زخم هایی در دهان وجود دارد که این زخم ها بعد از چند روز از بین می روند. به طور کلی ایجاد هر گونه زخم و آفت در دهان به کمک راهکار هایی برطرف می شوند.
 5. از بین رفتن مینای دندان

  ممکن است که براکت های ارتودنسی باعث تحت تاثیر قرار گرفتن مینای دندان شده و حتی لکه هایی را بر روی دندان ها ایجاد کنند. به جهت ایجاد مانع از این اتفاق دهانشویه ارتودنسی می تواند کمک موثری باشد.
 6. واکنش های آلرژیک

  برخی از دستگاه ها و ابزار ها مانند براکت ها و یا کش ارتودنسی می توانند برای برخی از افراد آلرژی زا باشند. بهتر است برای جلوگیری از بروز واکنش های آلرژیک در معاینه اولیه، ارتودنتیست خود را در جریان موارد آلرژی خود قرار دهید.
 7. تغییر ظاهر

  نصب براکت های ارتودنسی در زمان های ابتدایی درمان می تواند تا حدودی سخت و ناراحت کننده باشد، به همین دلیل شاید غذا خوردن را کمی سخت تر کرده و باعث کاهش وزن و تغییرات ظاهری گردد.
 8. مدت زمان درمان ارتودنسی

  به طور کلی ارتودنسی دندان یک درمان بلند مدت می باشد و حدود 1 تا 3 سال دوره درمان دارد که با توجه به نوع و شدت ناهنجاری، طول درمان آن افزایش و یا کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین برخی از موارد مانند عدم همکاری بیمار، ملاحضه کاری متخصص ارتودنسی در درمان و یا برخی از بیماری های زمینه ای می توانند بر طول درمان ارتودنسی تاثیر داشته باشند. این موارد می توانند تاثیری منفی بر کیفیت درمان بگذارند.
 9. خطای ارتودنتیست

  یکی از مهمترین مواردی که قبل از شروع درمان به آن تاکید شده است، یافتن متخصص ارتودنسی خوب می باشد. در غیر این صورت ممکن است خطاهایی مانند کشیدن نادرست دندان اتفاق افتد. همچنین می تواند مشکلات متعددی مانند بیماری های لثه، پوسیدگی های دندان و غیره برای بیمار ایجاد شود.
 10. انکیلوز

  عارضه انکیلوز نوعی عارضه بسیار جدی می باشد، اما در موارد نادر اتفاق می افتد. اگر دندانی به استخوان جوش خورده باشد، بریس های ارتودنسی نمی توانند این دندان را جا به جا کنند. ظاهر دندان انکیلوز شده مشخص بوده و کوتاه تر از سایر دندان ها است. می توان گفت درمان ارتودنسی دندان با وجود دندان انکیلوز شده به درستی نتیجه نمی دهد. در صورتی که انکیلوز به دندان آسیب وارد نماید و ایمپلنت دندان انجام شود، برای تشخیص دندان انکیلوز شده، تنها از عکس های رادیولوژی و معاینات بالینی کمک گرفته می شود.
 11. خطر برگشت درمان ارتودنسی

  شاید برخی از افراد به دلیل ترس از بازگشت درمان نسبت به انجام آن نگرانی هایی داشته باشند. البته این تنها یک نگرانی است و می توان گفت با وجود تمایل دندان ها به حرکت و بازگشت به جایگاه قبلی اگر بیمار توصیه های متخصص خود را به درستی رعایت کند و استفاده از ریتینر را فراموش نکند، دندان ها هیچ تغییر موقعیتی نخواهند داشت.

عوارض ارتودنسی در سنین بالا

تا هر زمانی که بافت لثه و استخوان سلامت در دهان وجود داشته باشد، امکان بهره مند شدن از این درمان وجود دارد. اما با تمام این حرف ها ارتودنسی بزرگسالان می تواند عوارض و معایبی داشته باشد که در زیر به این عوارض اشاره شده است:

 1. در بیشتر موارد بزرگسالان باید در مدت زمان بیشتری از ریتینر یا نگهدارنده استفاده کنند.
 2. احتمال آسیب به مینای دندان و ریشه ی دندان در بزرگسالان بیشتر می باشد.
 3. بروز عارضه تحلیل لثه و کوتاه شدن ریشه دندان در بزرگسالان احتمال وقوع بیشتری دارد.

عوارض کشیدن دندان در درمان ارتودنسی

یکی از موارد مهمی که در درمان ارتودنسی دندان مطرح می شود، کشیدن دندان است. البته کشیدن دندان حین ارتودنسی همواره یکی از مراحل اصلی درمان نبوده با بررسی ها و متخصص با معاینات درست، نیاز به کشیدن دندان را مطرح می کند و اگر تشخیص دهد که شما باید یک و یا تعداد بیشتری از دندان ها خود را بکشید، آن را بپذیرید، زیرا در غیر این صورت احتمال بروز تاثیراتی منفی در روند درمان و نتیجه نهایی درمان وجود خواهد داشت. همچنین نکته مهم دیگری که در این مبحث مورد توجه قرار می گیرد، انتخاب متخصص خوب می باشد. کشیدن دندان نادرست می تواند عارضه ای جدی در درمان ارتودنسی دندان به شمار بیاید.

بازگشت درمان ارتودنسی دندان

به طور کلی بازگشت درمان ارتودنسی دندان اتفاق نمی افتد، اما در موارد خاصی احتمال آن وجود دارد. بعد از اتمام درمان، دندان ها تمایل به حرکت و بازگشت به موقعیت قبلی خود را دارند. به همین دلیل بعد از اتمام این دوران، دوره مهم دوم درمان یعنی استفاده از ریتینر و یا نگهدارنده ارتودنسی دندان شروع می شود. نگهدارنده های ارتودنسی در دو نوع ثابت و متحرک وجود دارند. استفاده از ریتینر ثابت در بیشتر موارد برای دندان های قدامی فک پایین می باشد، زیرا این دندان ها تمایل بیشتری برای حرکت کردن و جا به جایی دارند. برای استفاده از ریتینر متحرک نیز، متخصص ارتودنسی قالبی از دندان های بیمار تهیه کرده و آن را برای لابراتوار ارسال می کند تا پلاک اختصاصی بیمار ساخته شود. بعد از تحویل ریتینر به بیمار، برای تثبیت دندان ها در موقعیت صحیح به دست آمده، بیمار باید حدود زمان 1 تا 2 سال از ریتینر استفاده داشته باشد. اگر دستورالعمل های متخصص ارتودنسی به درستی انجام شود و استفاده از ریتینر به صورت منظم باشد، بازگشت درمان ارتودنسی به هیچ عنوان معنی ندارد.

راهکار های بهبود عوارض و معایب ارتودنسی دندان

راهکار های بهبود عوارض و معایب ارتودنسی دندان

با توجه به نوع عارضه ایجاد شده در حین درمان ارتودنسی به کمک برخی از راهکار ها می توانید سبب بهبود آن ها شوید که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. جلوگیری از بروز زخم در دهان

  در صورتی که ارتودنتیست مهارت بالایی در درمان ارتودنسی داشته باشد، در هنگام نصب براکت ها هیچگونه آسیبی به بافت های دهان شما وارد نمی کند. با این حال ممکن است سر تیز سیم و یا براکت ها سبب زخم و خراشی در دهان شوند و ناراحتی هایی را برای شما ایجاد کنند. برای بهبود این مشکل می توانید از موم ارتودنسی استفاده کنید.
 2. جلوگیری از بروز واکنش های آلرژیک

  احتمال بروز واکنش های آرژیک در برخی از افراد به دستگاه ها و ابزار های ارتودنسی وجود دارد. بنابراین اگر دارای واکنش های آلرژیک هستید، قبل از شروع درمان ارتودنتیست خود را در جریان بگذارید.
 3. جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری های لثه

  باید به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن صحیح را از متخصص خود بیاموزید و به صورت منظم آن ها را انجام دهید. با اینکار احتمال بروز پوسیدگی دندان و بیماری های لثه به شدت کاهش یافته و یا شاید به طور کلی اتفاق نیفتند.
 4. کنترل درد ارتودنسی

  پس از اینکه براکت ها روی دندان های شما نصب شد، تا چند روز وجود مقداری درد و ناراحتی طبیعی بوده که بعد از چند روز رفع می گردد. در صورتی که تحمل این درد برایتان خیلی سخت است، می توانید برای کاهش آن از کمپرس یخ و دارو های مسکن استفاده نمایید.

کاهش احتمال بروز عوارض ارتودنسی دندان

کاهش احتمال بروز عوارض ارتودنسی دندان

اقداماتی وجود دارند که با توجه به آن ها می توانید سبب کاهش بروز عوارض محدود ارتودنسی دندان شوید که این اقدامات را در زیر برای شما شرح می دهیم:

 1. یکی از مهمترین مواردی که باید به آن توجه داشته باشید، بهداشت صحیح دهان و دندان می باشد. به طور مرتب مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده نمایید. به کمک مسواک مخصوص ارتودنسی و یا خلال دندان، بین براکت های خود را تمیز کنید و باقی مانده مواد غذایی را از بین آن ها خارج نمایید. بهتر است بعد از هر وعده ی غذایی این کار را انجام دهید، اما اگر قادر به مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی نمی باشید، حداقل دهان خود را با آب بشویید.
 2. برای کاهش احتمال پوسیدگی دندان ها، مصرف مواد غذایی قندی و شیرین را کاهش دهید.
 3. از مصرف غذا های چسبناک و سفت مانند آدامس، ته دیگ و غیره اجتناب نمایید، زیرا احتمال دارد تا به براکت ها آسیب وارد کنند.
 4. جلسات ارتودنسی خود را به صورت منظم پیگیری کنید و تمام دستورالعمل های ارتودنتیست خود را به درستی انجام دهید.

کلام آخر

با توجه به تمام موارد بیان شده در مقاله می توان گفت که عوارض ارتودنسی دندان جزئی و قابل حل بوده و فواید این درمان نتایج فراتری به دنبال دارد. با انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی، توجه به دستورالعمل های او و رعایت بهداشت دهان و دندان، درمان خود را بدون هیچ گونه عارضه ای به اتمام برسانید. کلینیک ارتودنسی پازل این اطمینان را به شما می دهد تا به بهترین شکل لبخندی زیبا همراه با سلامت دهان و دندان خود به دست آورید.

سوالات متداول

 1. آیا امکان بلعیده شدن قطعات ارتودنسی دندان وجود دارد؟

  به طور کلی چنین اتفاقی بسیار نادر است، به خصوص اینکه امروزه از مواد بسیار مناسبی برای چسبیدن براکت های ارتودنسی استفاده می شود. با این حال احتمال دارد، جویدن و گاز زدن غذا های سفت سبب آسیب و یا افتادن براکت ها شود. اگر تصادفا آن را بلعیدید، هر چه سریع تر به کلینیک مراجعه نمایید.
 2. آیا می توان لق شدن دندان در ارتودنسی را از عوارض این درمان به شمار آورد؟

  در روز های ابتدایی بعد از نصب براکت ها وجود مقداری درد و ناراحتی و همچنین احساس لق بودن دندان ها طبیعی بوده و نیاز به نگرانی نمی باشد. ارتودنسی دندان به نوبه خود سبب لق شدن دندان ها نمی گردد. این احساس به علت اعمال فشار روی دندان ها برای شما ایجاد می شود که در اتمام درمان ارتودنسی و با برداشتن براکت ها این احساس رفع می گردد. البته با این حال مواردی مانند شلوغی بیش از اندازه دندان ها، بیماری های لثه، درد مداوم دندان و غیره می توانند باعث لق شدن دندان در حین درمان ارتودنسی شوند.
خواندن 524 دفعه