کلینیک ارتودنسی پازل

دکتر احمدرضا حسینی، متخصص ارتودنسی

از دانشگاه UCL لندن انگلستان

بورد تخصصی ارتودنسی از دانشگاه رویال انگلستان

قیمت ارتودنسی دندان سال 1400 | پرداخت اقساطی هزینه | پوشش بیمه

قیمت ارتودنسی دندان سال 1400 | پرداخت اقساطی هزینه | پوشش بیمه

چکیده مطلب

ارتودنسی دندان، درمانی طولانی مدت و البته پر هزینه است. جدا از مدت زمان طولانی درمان، موارد بسیاری بر هزینه نهایی ارتودنسی تاثیر گذار هستند. شاید افراد بسیاری به همین دلایل تمایلی به انجام ارتودنسی از خود نشان نمی دهند. اگر شما هم قصد انجام ارتودنسی را دارید، قطعا یکی از موارد بسیار مهمی که ذهن شما را به خود مشغول کرده است، هزینه ارتودنسی می باشد. اما باید توجه داشته باشید که به دلیل هزینه بالا، هرگز نباید از درمان دوری کنید، زیرا وجود ناهنجاری های دهان و دندان به مرور زمان بدتر می شوند و اگر تا سنین بزرگسالی درمان نشوند، دستگاه های ارتودنسی به تنهایی کافی نبوده و باید از جراحی فک کمک گرفته شود که هزینه ای دو چندان دارد. به همین دلیل توصیه می شود تا برای معاینه ارتودنسی در سنین پایین به کلینیک ارتودنسی مراجعه شود. در این مقاله قصد داریم تا شما را با عوامل موثر بر قیمت ارتودنسی دندان در پازل کلینیک آشنا نماییم تا نگرانی بابت آن نداشته باشید و تنها به درمان و سلامت دهان و دندان خود و همچنین زیبایی دندان های خود بیندیشید.

موارد تاثیر گذار بر هزینه ارتودنسی دندان

موارد تاثیر گذار بر هزینه ارتودنسی دندان

به طور کلی برخی از عوامل موثر بر هزینه ارتودنسی دندان را در زیر برای شما شرح می دهیم:

 1. تخصص دندانپزشک

  تخصص و میزان مهارت دندانپزشک یکی از موارد مهمی است که هزینه ارتودنسی دندان را تحت تاثیر قرار می دهد. نکته ی بسیار حائز اهمیتی که در این قسمت وجود دارد، این است که درمان ارتودنسی خود را حتما باید به دست یک متخصص قابل اعتماد بسپارید، زیرا در غیر این صورت ممکن است دچار عوارضی در حین و یا بعد از درمان ارتودنسی شوید.
 2. سن بیمار

  با وجود اینکه ارتودنسی دندان در همه ی سنین انجام می شود و تاثیرات درمانی و زیبایی خود را خواهد گذاشت، اما باید این نکته را در نظر بگیرید که اگر ارتودنسی در سنین پایین انجام شود، نتیجه درمان سریع تر به دست خواهد آمد و همچنین درمان راحت تر انجام می شود، اما در ارتودنسی بزرگسالان به دلیل کامل بودن رشد فک، درمان کمی سخت تر و تا حدودی طولانی تر انجام می گیرد.
 3. نوع روش درمانی

  ارتودنسی دارای انواع و روش های متفاوتی می باشد که ارتودنتیست با معاینات و بررسی های لازم، بهترین نوع و روش درمانی را برای بیمار انجام می دهد. در طبقه بندی انواع روش های ارتودنسی، ارتودنسی ثابت دارای هزینه بالاتری نسبت به ارتودنسی متحرک می باشد. همچنین در بین انواع ارتودنسی ثابت، ارتودنسی لینگوال به دلیل اینکه به مهارت بیشتری نیاز داشته و ارتودنسی دیمون به دلیل داشتن سیستم پیچیده، هزینه بیشتری را به خود اختصاص داده اند.
 4. مدت زمان درمان

  اگر میزان ناهنجاری و مشکلات دهان و دندان بیشتر باشد، به زمان بیشتری برای درمان ارتودنسی نیاز خواهد داشت که تا حدودی سبب افزایش هزینه درمان خواهد شد.
 5. هزینه های جانبی

  گاهی اوقات در کنار درمان ارتودنسی، لازم است تا درمان های دیگری انجام گیرد که ارتودنتیست این موارد را بررسی کرده و تمام شرایط آن از جمله هزینه های جانبی را برایتان شرح خواهد داد.
 6. بیماری های دهان و دندان

  در صورتی که بیماری های دهان و دندان وجود داشته باشد، قبل از شروع درمان ارتودنسی باید به اصلاح این بیماری ها پرداخته شود و اگرچه نمیتوان هزینه این درمانها را مستقیما جزو قیمت ارتودنسی دندان به حساب آورد اما طبیعتا این مورد هم هزینه هایی را برای بیمار در بر خواهد داشت.

قیمت ارتودنسی دندان

قیمت ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان با در نظر گرفتن شرایط بیمار، شدت ناهنجاری و تمام بررسی های متخصص ارتودنسی، دارای روش ها و انواع متفاوتی بوده که هرکدام از آن ها هزینه های خاص خود را شامل می شوند. گاهی متخصص ارتودنسی با توجه به مهارت و دانش خود می تواند روشی را برای درمان بیمار انتخاب کند که صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ها برای بیمار به همراه داشته باشد.

 1. هزینه ارتودنسی ثابت

  کامل ترین روش ارتودنسی دندان، ارتودنسی ثابت بوده که با کمک ابزار هایی مانند سیم و براکت به اصلاح ناهنجاری های دهان و دندان می پردازد. قیمت ارتودنسی ثابت برای هر فک حدود 8000000 تومان (8 میلیون تومان) می باشد.
 2. هزینه ارتودنسی متحرک

  در درمان ارتودنسی متحرک لازم است تا متخصص ارتودنسی از دندان های بیمار قالبی تهیه کرده و آن را برای ساخت پلاک مخصوص هر بیمار به لابراتوار ارسال نماید. در این روش درمانی، امکان برداشتن پلاک متحرک در هنگام غذا خوردن و مسواک زدن وجود داشته و نکته ی بسیار مهم برای استفاده از این روش درمانی، رعایت کامل دستورالعمل های ارتودنتیست می باشد. قیمت ارتودنسی متحرک برای هر فک بین 5000000 تومان (5 میلیون تومان) تا 9000000 تومان (9 میلیون تومان) با توجه به نوع روش و  درمان مورد نیاز متغیر است.
 3. هزینه ارتودنسی دیمون

  ارتودنسی دیمون یکی از روش های بسیار پیشرفته در درمان ارتودنسی می باشد. این روش سریع تر و بسیار راحت از دیگر انواع روش های ارتودنسی بوده و به همین دلیل قیمت ارتودنسی دیمون بالاتر از انواع دیگر ارتودنسی می باشد و هزینه ی آن برای هر فک  حدود 8000000 تومان (8 میلیون تومان) به قیمت نهایی می افزاید..
 4. هزینه ارتودنسی لینگوال

  در این روش درمانی متخصص ارتودنسی براکت های فلزی را در سطح پشتی دندان ها نصب می کند، به همین علت لازم است تا ارتودنتیست، دارای مهارت و دقت بسیار بالایی باشد و در این صورت ارتودنتیست دستمزد بیشتری را دریافت خواهد کرد. قیمت ارتودنسی لینگوال برای هر فک حدود 10000000 تومان (10 میلیون تومان) تا 12000000 تومان (12 میلیون تومان) می باشد.
 5. هزینه ارتودنسی جراحی فک

  برخی از افراد دارای ناهنجاری های شدید دهان و دندان بوده که برای اصلاح آن ها لازم است تا از جراحی کمک گرفته شود که در این صورت هزینه های جراحی بر هزینه ارتودنسی اضافه خواهد شد.  قیمت جراحی فک بین 20000000 تومان (20 میلیون تومان) تا 30000000 تومان (30 میلیون تومان) می باشد.
 6. هزینه ارتودنسی نامرئی اینویزیلاین

  در این روش، متخصص قالبی از دهان بیمار تهیه کرده و آن را برای ساخت پلاک اینویزیلاین به لابراتوار ارسال می کند که این پلاک ها حدود دو هفته یکبار باید تعویض گردند. هزینه آن برای دو فک حدود 16000000 تومان (16 میلیون تومان) می باشد.
 7. هزینه ارتودنسی سرامیکی

  ارتودنسی سرامیکی همانند ارتودنسی با براکت های فلزی و تنها با جنسی متفاوت از براکت می باشد. قیمت آن برای دو فک حدود 20000000 تومان (20 میلیون تومان) می باشد.

آیا هزینه ارتودنسی تحت پوشش بیمه قرار می گیرد؟

ارتودنسی دندان علاوه بر تاثیرات بی نظیری که بر زیبایی دندان ها دارد، یک روش کاملا درمانی برای سلامت دهان و دندان ها می باشد که به همین منظور بیشتر بیمه های درمانی، دارای تعرفه هایی برای آن هستند. گاهی اوقات ممکن است بیمه درمانی برخی از افراد تعرفه ای برای ارتودنسی به بیمه شدگان خود ارائه ندهد که اگر ارتودنسی برای کودک بسیار ضروری باشد، ارتودنتیست هزینه درمان را جدا از مالیات برای بیمار در نظر خواهد گرفت. بهتر است قبل از شروع درمان ارتودنسی با بیمه درمانی خود و همچنین با متخصص ارتودنسی خود مشورت نمایید.

کاهش هزینه ارتودنسی دندان

کاهش هزینه ارتودنسی دندان

برای اینکه بتوانید هزینه درمان ارتودنسی خود را کاهش دهید، در ابتدا باید با یک متخصص ارتودنسی خوب مشورت نمایید تا ارتودنتیست با بررسی شرایط شما بهترین روش درمانی را برایتان در نظر بگیرد. همچنین نکته ی بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، مراقبت های لازم در حین درمان و بعد از درمان ارتودنسی می باشد. اگر ارتودنسی ثابت دارید، در صورت عدم رعایت دستورالعمل های ارتودنتیست، می توانید باعث آسیب به براکت ها شده که برای اصلاح آن ها هزینه درمان افزایش خواهد یافت و یا اگر دارای ارتودنسی متحرک می باشید، در صورتی که پلاک خود را گم کنید و یا سبب شکسته شدن آن شوید، علاوه بر صرف وقت مجدد برای قالب گیری از دندان های شما و ساخت پلاک مورد نظر، هزینه درمان افزایش می یابد. به طور کلی برخی از روش های کاهش هزینه ارتودنسی را در زیر برایتان شرح می دهیم:

 1. مراجعات منظم به مطب ارتودنسی داشته باشید و جلسات خود را به درستی دنبال کنید.
 2. یکی از موارد بسیار مهمی که باید آن را جدی بگیرید، بهداشت دهان و دندان می باشد. اگر دارای ارتودنسی ثابت هستید، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن صحیح را از دندانپزشک خود بیاموزید. اجازه باقی ماندن جرم و پلاک در بین براکت های خود را ندهید و سعی کنید بعد از وعده های غذایی خود مسواک بزنید.
 3. مصرف غذا های چسبناک مانند آدامس، اسنک و همچنین غذا های ترد و سفتی مانند ته دیگ می تواند سبب آسیب به براکت ها شود که در این صورت برای نصب مجدد آن ها، هزینه مجدد پر نظر گرفته می شود. بنابراین سعی کنید تا مصرف این غذا ها را در حین درمان ارتودنسی خود کاهش دهید.

سوالات متداول

 1. آیا می توان مانع از هزینه های اضافی ارتودنسی دندان شد؟

  یکی از مهمترین مواردی که سبب هزینه مجدد در درمان ارتودنسی می شود، گم شدن و یا شکستن پلاک ارتودنسی متحرک و همچنین شکستن براکت ها در ارتودنسی ثابت می باشد. بنابراین برای جلوگیری از هزینه های اضافی تنها لازم است، دستورالعمل های ارتودنتیست خود را به درستی رعایت نمایید.
 2. دلیل گران قیمت بودن ارتودنسی لینگوال چیست؟

  براکت های لینگوال در سطح پشتی دندان ها نصب می شوند، به همین جهت نیازمند مهارت و دقت بسیار بالاتری می باشد. همچنین این براکت ها در لابراتوار دندانسازی و به صورت اختصاصی برای بیمار ساخته می شوند. بنابراین دارای هزینه بالاتری نسبت به دیگر روش های ارتودنسی دندان می باشند.
 3. آیا در هزینه ارتودنسی دندان، نوع براکت نقش دارد؟

  بله قطعا یکی از عوامل مهم در محاسبه هزینه های ارتودنسی دندان، نوع براکت ها می باشد. براکت های فلزی دارای هزینه پایین تری نسبت به براکت های سرامیکی می باشند. همچنین نوع براکت های دیمون به دلیل داشتن سیستم پیشرفته گران قیمت تر هستند.
 4. آیا می توان هزینه درمان ارتودنسی را به صورت اقساطی پرداخت نمود؟

  این امکان وجود دارد که بیمار بخشی از هزینه درمان را در ابتدا پرداخت کرده و ادامه ی آن را به صورت اقساطی در طول درمان پرداخت نماید.
 5. دلیل افزایش هزینه درمان ارتودنسی به علت بیشتر بودن ناهنجاری های دهان و دندان چیست؟

  در ارتودنسی اگر تغییر موقعیت فک و یا بزرگ کردن اندازه ی آن ها مد نظر باشد، درمان را سخت تر و پیچیده تر خواهد کرد. برخی از بیماران نیاز به کشیدن دندان و یا جراحی فک دارند که این اتفاق بر افزایش هزینه ارتودنسی تاثیر گذار است. به همین دلیل بیان شده تا هرچه میزان ناهنجاری های دهان و دندان بیشتر باشد، سبب بالاتر رفتن قیمت ارتودنسی دندان خواهد شد.
 6. آیا ارتودنسی بزرگسالان هزینه بیشتری را نسبت به ارتودنسی کودکان شامل شود؟

  در کودکان قابلیت تغییر موقعیت فک وجود دارد و به طور کلی درمان بسیار راحت تر و سریع تر انجام می شود، اما در سنین بزرگسالی رشد فک پایان یافته و برای اصلاح ناهنجاری های دهان و دندان به جراحی در کنار ارتودنسی و یا درمان ارتودنسی در مدت زمان بیشتری نیاز می باشد.
 7. هزینه های جانبی در درمان ارتودنسی دندان کدام اند؟

  گاهی اوقات در درمان ارتودنسی، برخی هزینه های جانبی به هزینه نهایی ارتودنسی اضافه می شوند که در زیر این موارد را برای شما شرح می دهیم:
  1. برای شروع درمان ارتودنسی یک جلسه مشاوره اولیه و ارزیابی تخصصی لازم است. برخی از متخصصین ارتودنسی برای این جلسه هزینه مجزا دریافت می کنند که البته این مورد در پازل کلینیک کاملا رایگان بوده و هزینه بابت آن از بیمار دریافت نمی شود.
  2. قبل از شروع درمان ارتودنسی لازم است تا دندان ها کاملا تمیز شوند که متخصص ارتودنسی برای این کار از جرم گیری و یا بلیچینگ استفاده می کند.
  3. با تشخیص ارتودنتیست لازم است تا عکس های مربوطه از دهان و دندان گرفته شود که هزینه های خاص خود را شامل می شوند.
  4. بعد از اتمام دوره درمان ارتودنسی برای ثابت ماندن دندان ها و به دست آمدن نتیجه ی مطلوب، بیمار باید از ریتینر و یا نگهدارنده های ارتودنسی استفاده نماید که به طور کلی هزینه ی آن جدا از درمان ارتودنسی محاسبه خواهد شد.

آیا بیمه تامین اجتماعی هزینه ای بابت ارتودنسی پرداخت می کند؟ در این صورت به کدام مراکز باید مراجعه شود؟ چگونه بیمه تامین اجتماعی می تواند در خصوص کاهش هزینه های درمان ارتودنسی موثر باشد؟ چه بیمه هایی هزینه این درمان را تقبل می کنند؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ این سوالات را به دست آورید.

هزینه ارتودنسی سرامیکی بر چه اساس چه فاکتورهایی تعیین و محاسبه می شود؟ آیا می توان هزینه ارتودنسی سرامیکی را کاهش داد؟ پوشش بیمه در رابطه با هزینه ارتودنسی سرامیکی چگونه است؟  نحوه پرداخت ارتودنسی سرامیکی چگونه است؟ ایا می توان هزینه ارتودنسی را به صورت قسط پرداخت کرد؟ جهت اطلاع بیشتر از هزینه ارتودنسی سرامیکی و موارد مربوط به آن همراه ما باشید.

آیا  جهت درمان ناهنجاری های موجود  به دنبال مرکز درمانی ارتودنسی مناسب و تخصصی هستید؟ آیا نگران پرداخت هزینه و تعلق نگرفتن بیمه تکمیلی به  خدمات راتودنسی خود می باشید؟ پوشش بیمه تکمیلی در رابطه با هزینه درمان های ارتودنسی  به چه شکل است؟ آیا می توان هزینه ارتودنسی را با بیمه تکمیلی کاهش داد؟ جهت اطلاع بیشتر از وضعیت بیمه تکمیلی در رابطه با درمان ارتودنسی تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

آیا می خواهید بدانید که هزینه ارتودنسی کودکتان چقدر است؟ چه عواملی بر هزینه نهایی ارتودنسی کودکان اثر دارند؟ آیا امکان کاهش هزینه وجود دارد؟ در این مقاله با پازل کلینیک همراه باشید تا اطلاعات لازم را درباره هزینه ارتودنسی کودکان به دست آورید.

هزینه ارتودنسی نامرئی چقدر است؟ چه عواملی بر هزینه ارتودنسی نامرئی تاثیر دارند؟ آیا می توان هزینه ارتودنسی نامرئی را کاهش داد؟ در این مقاله قصد داریم تا درباره هزینه ارتودنسی نامرئی توضیحات کاملی را در اختیار شما بگذاریم، پس همراه ما باشید.

آیا هزینه ارتودنسی دیمون برای شما سوال ایجاد کرده است؟ آیا می دانید هزینه ارتودنسی دیمون چقدر است؟ چه عواملی بر هزینه ارتودنسی دیمون اثر دارند؟ آیا برای کاهش هزینه ارتودنسی دیمون راهی وجود دارد؟