ملاحظات حین درمان ارتودنسی

دوشنبه, 02 تیر 1399 ساعت 06:32

رعایت بهداشت دهان و دندان ها بعد از جای گرفتن سیم کشی ها و براکت ها در دهان به اندازه قبل و حتی بیشتر از قبل مهم است. چراکه احتمال گیر کردن مواد غذایی در براکت ها و سیم کشی ها، موجب به وجود آمدن و تجمع پلاک دندانی میشود. در این صورت پوسیدگی عمیق دندان ها را به دنبال خواهد داشت. اما چه مراقبت ها و ملاحظاتی در طول دوره درمان ارتودنسی لازم است؟ در این نوشته میخواهیم نکات ضروری مراقبت حین درمان ارتودنسی را بررسی نمائیم.

بدون شک اولین و مهمترین اقدام در طول ارتودنسی و بعد از آن، رعایت بهداشت دهان و دندان است. پس چنانچه تحت درمان با ارتودنسی هستید، دندان های خود را بعد از هر وعده غذایی و حتی میان وعده ها مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. به یاد داشته باشید که رعایت بهداشت ارتودنسی؛ بهترین راه برای پیشگیری از تشکیل پلاک، تجمع میکروب، پوسیدگی دندان و لثه است. علاوه بر این دریافت رژیم غذایی از متخصص ارتودنسی و رعایت توصیه های او، سلامت و استحکام دندان ها را برای محافظت از براکت ها در طول پروسه درمان، تضمین می کند. اگر همه این موارد به درستی رعایت شود؛ می توانید اطمینان داشته باشید که پس از اتمام دوره درمان، صاحب دندان هایی ردیف و بی نقص و لبخندی زیبا هستید.

مسواک زدن و شیوه صحیح آن

مسواک زدن یکی از مهمترین فاکتورها در بهداشت ارتودنسی است. چرا که مسواک زدن مرتب، از وجود غذا لا به لای براکت ها و سیم های موجود در دهان جلوگیری کرده و از تجمع پلاک و میکروب ممانعت می کند. از این طریق احتمال پوسیدگی دندان ها را کاهش می دهد. پس توصیه می شود مسواک زدن مرتب در حین درمان با ارتودنسی را کاملاً جدی بگیرید.
برای مسواک زدن:

 • ابتدا کش‌ها و وسایل متحرک، برای مثال هدگیر، را بردارید.
 • با زاویه 45 درجه، مسواک را روی لثه قرار دهید. سپس با اعمال فشاری ملایم در فواصل کم به جلو و عقب حرکت دهید و هر دندان را حدود 10 ثانیه تمیز کنید.
 • سطوح خارجی و داخلی تمام دندان‌ها را به روش فوق تمیز کنید. مسواک زدن سطوح جونده دندان‌ها را فراموش نکنید و حتماً دندان‌های عقب دهان را نیز مسواک بزنید.
 • در پایان، اطراف سیم‌کشی را تمیز کنید. ابتدا سیم‌کشی دندان‌های بالا و بعد پایین را مسواک بزنید. با احتیاط مسواک بزنید و مراقب باشید که براکت‌ها یا سیم‌ها را نشکنید یا خم نکنید.

استفاده از نخ دندان

استفاده از نخ دندان، پلاک های دندانی را از بین می برد و نقاطی که امکان نظافت از طریق مسواک را ندارد، کاملاً تمیز می کند. در واقع مسواک زدن حدود 60 درصد از فضای دهان را تمیز می کند و 40 درصد باقی مانده از طریق استفاده از نخ دندان تمیز می شود. نخ را به شکل حرف C دور هر دندان بیاندازید و به آرامی روی کنار دندان بالا و پایین ببرید و برای هر دندان از یک تکه نخ تمیز استفاده کنید.

تمیز کردن قطعات متحرک ارتودنسی

قسمت های متحرک ارتودنسی را از دهان خارج کنید و بین دندان ها را به روش متداول تمیز کنید. سپس پلاک ارتودنسی را با مسواک و خمیر دندان تمیز کنید و کاملا شستشو دهید و در پایان کاملاً آبکشی کنید. همچنین ناحیه‌هایی از لثه را که زیر تجهیزات ارتودنسی قرار می‌گیرد، حتماً مسواک بزنید. برای مثال اگر دندان‌های بالا تحت درمان ارتودنسی قرار دارد، مسواک زدن سقف دهان را فراموش نکنید.

باید ها و نباید های رژیم غذایی در حین درمان ارتودنسی

باید های تغذیه در حین درمان ارتودنسی

سعی کنید چه در هنگام درمان ارتودنسی و چه بعد از آن، غذاهای سالم در رژیم غذایی خود بگنجانید. میوه و سبزیجات تازه خوراکی هایی هستند که بهتر است از آنها استفاده کنید. البته بهتر است از میوه ها و سبزیجاتی استفاده کنید که خیلی سفت نباشند و نیاز به فشار وارد کردن به دندان ها نداشته باشند. به عنوان مثال گاز زدن به یک سیب یا هویج سفت ممکن است به براکت ها آسیب وارد کند، اما اگر آن را خرد کنید، می‌توانید با خیال راحت از میل کردن این میوه خوشمزه لذت ببرید.
همچنین توصیه می شود در این دوره از غذاهایی که نسبتاً نرم تر هستند، بیشتر استفاده کنید. موارد زیر می تواند برای این دوره به ویژه در روزهای آغاز درمان که سیم ها سفت هستند، غذاهای مناسبی باشند.

 • اسموتی‌ها، البته بهتر است اسموتی‌های حاوی دانه‌های انواع توت را کنار بگذارید.
 • املت
 • پوره سیب زمینی و آب گوشت
 • سیب رنده شده

نباید های تغذیه در حین درمان ارتودنسی

به یاد داشته باشید که مصرف غذاهای سفت و چسبناک مانند تافی و انواع آدامس ها در دوره درمان ارتودنسی ممنوع است. چرا که این نوع خوراکی ها ممکن است به براکت ها و سیم ها آسیب برساند. در این صورت پروسه درمان با مشکلاتی مواجه می شود.
همچنین نوشیدنی‌های اسیدی یا حاوی قند بالا نیز باعث تشکیل پلاک می‌شود و سلامت دندان‌ها را به خطر می‌اندازد. اگر میل به خوردن خوراکی‌های شیرین دارید، می‌توانید یکی از خوراکی‌های خوشمزه زیر را جایگزین آن کنید:

 • ماست
 • بیسکویت نرم یا می‌توانید بیسکویت را در شیر خیس کنید
 • ماکارونی با پنیر
 • انگور
 • پن کیک

آنچه اهمیت بسیار دارد این است که دندان‌ها را پس از صرف غذا مسواک بزنید، نخ بکشید و در انتها نیز از نخ دندان و دهان شویه استفاده کنید و مراقبت‌های ارتودنسی را رعایت کنید.

لق شدن یا درد دندان ها

در حین دوره درمان ارتودنسی معمولا دندان ها کمی لق می شوند. این موضوع نه تنها نگران کننده نیست بلکه نشان دهنده موفقیت آمیز بودن درمان است، چراکه دندان ها در حال جابه جایی برای قرار گرفتن در جای مناسب خود هستند. این حرکت دندان ها مخصوصا هنگام تعویض براکت ها و یا تنظیم سیم ها، با درد و حساسیت خفیفی همراه است. برای تسکین این درد کافی است یک قرص مسکن تهیه نموده و با هماهنگی دندانپزشک خود استفاده کنید.
همچنین برای ضدعفونی شدن و کاهش درد و ورم لثه (در صورت بروز چنین شرایطی) مخلوطی از یک لیوان آب و یک قاشق چایخوری نمک تهیه نموده و روزی دو مرتبه دهان خود را با آن شستشو دهید. قرار دادن کمپرس آب گرم نیز می تواند برای تسکین درد کمک کننده باشد.

اقدامات اورژانسی و مهم حین درمان ارتودنسی

هنگامی که تحت درمان ارتودنسی باشید، فقط چند مورد اورژانسی ممکن است رخ دهد. در صورت رخ دادن هریک از موارد زیر، به سرعت برای رفع آن اقدام نمائید.

 1. آسیب دیدگی دهان یا دندان

  شکستگی، ترک خوردن یا لب پر شدن دندان، پاره شدن لب یا گونه و خونریزی شدید یک مورد اورژانسی است.
 2. عفونت یا ورم

  اگر صورت یا دهان از جمله لثه‌ها، ورم کرده است، این ورم احتمالاً نشانه عفونت است. ورم شدید یک مورد اورژانسی است.
 3. درد غیر قابل تحمل

  درد در حین درمان ارتودنسی، پدیده عجیبی نیست، اما درد شدید علامت وجود مشکلی جدی است و باید برای معاینه به کلینیک ارتودنسی مراجعه کنید.

درمان ارتودنسی که دارای دو نوع ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک می باشد، روشی است که برای مرتب نمودن دندان ها مطابق با سایز فک در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. در شرایطی که دندان ها دچار به هم ریختگی باشند، در زمان جویدن و گاز زدن برای فرد مشکل ایجاد می شود. در ادامه ملاحظاتی که باید در زمان ارتودنسی رعایت شوند را مورد بررسی قرار می دهیم.

 •  به طور مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده نمایید. براکت و سیم ارتودنسی سبب می شود تا بر روی دندان ها میزان بیشتری از میکروب ها و مواد غذایی باقی بمانند که این امر احتمال پوسیدگی دندان ها را بیشتر خواهد کرد. اگر به این مسئله به خوبی توجه نکنید، ممکن است در پایان درمان در اطراف براکت ها لکه های سفیدی را مشاهده نمایید.
 •  پس از استفاده از مسواک و نخ دندان، بهتر است برای دو مرتبه در هفته و در آخر شب از دهانشویه فلوراید استفاده نمایید و پس از آن دیگر چیزی میل ننمایید. با این کار این فلوراید تا صبح روز بعد بر روی دندان ها مانده و تاثیر مناسبی می گذارد.
 •  غذاهایی که می توانند براکت های ارتودنسی را جدا نمایند و یا سیم را خمیده کنند را مصرف نکنید. از جمله این مواد غذایی می توان به یخ، غذاهای چسبنده مانند آب نبات، گز و ... و نیز غذاهایی که سفت هستند مانند آجیل، ذرت و نان های سفت اشاره نمود. مصرف روزانه شیرینی جات را نیز باید در طول روز کاهش دهید.
 •  دستوراتی که دندانپزشک در حین درمان ارتودنسی در خصوص به کار گیری از پلاک ها و کش ها به شما می دهد را با توجه زیادی عمل نمایید تا به این ترتیب مدت زمان درمان کاهش یابد.
 •  به صورت مرتب و در زمان های تعیین شده جلسات حضور خود در دندانپزشکی را بگذرانید و در صورتی که مشکلی را احساس می نمایید، آن را با متخصص ارتودنسی خود در میان بگذارید و هیچ وقت خودتان برای رفع مشکلات ایجاد شده اقدام ننمایید.
خواندن 184 دفعه
برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
کد امنیتی را وارد نمایید