ملاحظات حین درمان ارتودنسی

دوشنبه, 02 تیر 1399 ساعت 06:32
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

درمان ارتودنسی که دارای دو نوع ثابت و متحرک می باشد، روشی است که برای مرتب نمودن دندان ها مطابق با سایز فک در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. در شرایطی که دندان ها دچار به هم ریختگی باشند، در زمان جویدن و گاز زدن برای فرد مشکل ایجاد می شود. در ادامه ملاحظاتی که باید در زمان ارتودنسی رعایت شوند را مورد بررسی قرار می دهیم.

  •  به طور مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده نمایید. براکت و سیم ارتودنسی سبب می شود تا بر روی دندان ها میزان بیشتری از میکروب ها و مواد غذایی باقی بمانند که این امر احتمال پوسیدگی دندان ها را بیشتر خواهد کرد. اگر به این مسئله به خوبی توجه نکنید ممکن است در پایان درمان در اطراف براکت ها لکه های سفیدی را مشاهده نمایید.
  •  پس از استفاده از مسواک و نخ دندان بهتر است برای دو مرتبه در هفته و در آخر شب از دهانشویه فلوراید استفاده نمایید و پس از آن دیگر چیزی میل ننمایید. با این کار این فلوراید تا صبح روز بعد بر روی دندان ها مانده و تاثیر مناسبی می گذارد.
  •  غذاهایی که می توانند براکت های ارتودنسی را جدا نمایند و یا سیم را خمیده کنند را مصرف نکنید. از جمله این مواد غذایی می توان به یخ، غذاهای چسبنده مانند آب نبات، گز و ... و نیز غذاهایی که سفت هستند مانند آجیل، ذرت و نان های سفت اشاره نمود. مصرف روزانه شیرینی جات را نیز باید در طول روز کاهش دهید.
  •  دستوراتی که دندانپزشک در حین درمان ارتودنسی در خصوص به کار گیری از پلاک ها و کش ها به شما می دهد را با توجه زیادی عمل نمایید تا به این ترتیب مدت زمان درمان کاهش یابد.
  •  به صورت مرتب و در زمان های تعیین شده جلسات حضور خود در دندانپزشکی را بگذرانید و در صورتی که مشکلی را احساس می نمایید، آن را با متخصص ارتودنسی خود در میان بگذارید و هیچ وقت خودتان برای رفع مشکلات ایجاد شده اقدام ننمایید.
خواندن 23 دفعه