بهداشت دهان و دندان حین ارتودنسی

بهداشت دهان و دندان حین ارتودنسی

داشتن دندان های سالم و مرتب در ایجاد یک لبخند زیبا بسیا موثر می باشد. درمان ارتودنسی سبب می شود تا این امر به خوبی شکل گیرد و دندان ها مرتب و زیبا شوند. به همین خاطر رعایت مراقبت ها و بهداشت دهان و دندان در حین ارتودنسی بسیار حائز اهمیت می باشد. 

آشنایی با اهمیت تغذیه در بهداشت دهان و دندان در زمان ارتودنسی
مصرف مواد غذایی و نوشیدنی هایی که از قند بالایی برخوردار هستند می توانند باعث پوسیدگی دندان شوند که این نکات حتما توسط دندانپزشک به بیمار گفته خواهد شد. علاوه بر این ها موادی مانند برنج و یا سیب زمینی سرخ کرده که دارای نشاسته می باشند نیز برای مدت زیادی به دندان ها می چسبند و می توانند پوسیدگی برای دندان ها ایجاد نمایند. اما در بین این مواد، انواع نوشابه های گازدار و آب میوه ها هستند که در صورت مصرف مداوم و زیاد می توانند به راحتی مینای دندان را تخریب نموده و از بین ببرند.
از جمله راه هایی که بدن برای دفاع از دندان ها در برابر پوسیدگی از خود به کار می گیرد، بزاق دهان می باشد که می توان برای بهتر رعایت کردن بهداشت دهان و دندان از آن استفاده نمود. برای بهتر انجام شدن این امر توسط بزاق دهان، باید منتظر ماند تا ترکیبات اسیدی توسط بزاق دهان خارج شوند. برای محقق شدن این مسئله فرد باید عادت های غذایی خود را تغییر دهد و تعداد وعده های غذایی خود را با فاصله های زمانی طولانی تری مصرف نماید.
معولا در هنگام درمان های عادی پیشنهاد می شود که وعده های غذایی را به صورت 3 وعده اصلی و 2 میان وعده تقسیم نمایید. نوشیدن آب نیز به میزان زیاد در طول روز بسیار توصیه می شود. مواردی که گفته شد سبب می شود تا هم فرصت خوبی برای پاکسازی دهان برای بزاق فراهم شود و هم ویتامین های مورد نیاز و ضروری توسط بدن جذب شوند.