بهداشت دهان و دندان حین ارتودنسی

بهداشت دهان و دندان حین ارتودنسی

ارتودنسی را می توان یکی از اصلی ترین روش های اصلاح نامرتب بودن دندان ها و ناهنجاری های فک دانست. از این رو متخصص ارتودنسی به افرادی که با ناهنجاری های فک مواجه هستند، درمان از طریق ارتودنسی را پیشنهاد می دهد. از آنجایی که درمان با ارتودنسی در حدود یک سال و نیم الی دو سال زمان نیاز دارد، بهداشت دهان و دندان ها در حین ارتودنسی، اهمیت ویژه ای پیدا می کند. اما رعایت بهداشت دهان و دندان حین ارتودنسی چگونه است؟ در این مقاله به این سوال از ابعاد مختلف پاسخ داده خواهد شد.

مراقبت های دوره ارتودنسی

هنگامی که براکت ها یا سیم های ارتودنسی در دهان شما جای گرفت، اگر در آینه به دندان های خود نگاه کنید، منافذ و فرورفتگی های زیادی را بر روی براکت ها می بیند که محلی برای باقی ماندن غذا و باکتری روی سطح دندان ها به وجود آورده است.
مساله ای که در بلند مدت باعث خرابی و پوسیدگی دندان می شود و بیماری هایی را به وجود می آورد که ممکن است تا سال ها بعد از اتمام درمان با ارتودنسی درگیر آن باشید. یکی از این بیماری ها عفونت لثه است. اینجاست که ضرورت رعایت بهداشت دهان و دندان حین ارتودنسی کاملاً محرز می شود، چرا که در این دوران لثه ها حساس تر هستند. اما راهکارهای رعایت بهداشت دهان و دندان حین ارتودنسی چیست؟

معاینه حرفه ای و منظم دندان ها

اگر تحت درمان با ارتودنسی هستید، باید توجه داشته باشید که مراجعه به متخصص ارتودنسی هر شش هفته یکبار و یا در صورت تشخیص متخصص به دفعات بیشتر، ضروری است. در این صورت متخصص ارتودنسی نه تنها از تمیز بودن دهان و دندان ها اطمینان حاصل می کند، بلکه سالم بودن براکت ها و سیم ها را چک می کند و صحت عملکرد آنها را مورد بررسی قرار می دهد. با مراجعه منظم به کلینیک ارتودنسی می توانید اطمینان داشته باشید که پس از اتمام پروسه درمان با ارتودنسی لبخندی زیبا و ماندگار خواهید داشت.

شستشوی مرتب دهان و دندان ها

شستشوی دهان با آب بعد از مصرف مواد خوراکی موجب جدا شدن مواد غذایی چسبیده به براکت ها و سیم ها می شود. اما شستشو با آب به تنهایی کافی نیست و لازم است بعد از مصرف مواد خوراکی حتما مسواک بزنید. شیوه مسواک زدن در حین ارتودنسی با مسواک زدن معمولی کمی متفاوت است و ممکن است مدتی طول بکشد تا به آن عادت کنید.

البته متخصص ارتودنسی حتما جزئیات نحوه مسواک زدن را به بیماران خود آموزش می دهند. بهتر است در این دوران از مسواک برقی یا معمولی با فرچه نرم استفاده نمائید. مهمترین مساله این است که باید دندان ها را به دقت مسواک بزنید و مطمئن شوید که هیچ ماده غذایی بین دندان ها و یا براکت باقی نمانده است. اگر به هر دلیلی نتوانستید بعد از مصرف مواد خوراکی مسواک بزنید، حتما دهان را چندین بار با آب یا دهان‌شویه بشویید و در اسرع وقت مسواک بزنید.

مراحل مسواک زدن حین درمان با ارتودنسی

مسواک زدن در زمان ارتودنسی کمی متفاوت است که در این بخش شما را با مراحل مسواک زدن در هنگام ارتودنسی آشنا می نماییم.

 1. مرحله اول مسواک زدن حین ارتودنسی

  مسواک را با زاویه صاف بگیرید و ابتدا سطح بیرونی دندان ها را تمیز کنید. از حرکات دورانی و ارتعاشی استفاده کنید.
 2. مرحله دوم

  فضای بین لثه ها و بریس ها را با زاویه دادن به مسواک (به سمت بالا برای فک بالا) تمیز کنید. مسواک را به آرامی و دورانی حرکت دهید.
 3. مرحله سوم

  باقی بخش های بیرونی دندان را با زاویه دادن به مسواک تمیز کنید. (به سمت پایین برای دندان های پایینی)
 4. مرحله چهارم

  سطوح جویدنی دندان های فک بالا و پایین را با دقت مسواک کنید.
 5. مرحله پنجم

  مسواک زدن را با تمیز کردن سطوح داخلی دندان ها پایان دهید.

نحوه تمیز کردن دندان حین ارتودنسی

 1. استفاده از مسواک های بین دندانی

  مسواک بین دندانی، نوعی مسواک کوچک و باریک است که برای تمیز کردن بین دندان ها و براکت ها و سیم های ارتودنسی استفاده می شود. قبل از استفاده از مسواک معمولی، از مسواک بین دندانی برای خارج کردن ذرات بزرگ مواد غذایی کمک بگیرید. برای این منظور از آینه استفاده کنید تا مطمئن شوید چیزی جا نیفتاده باشد.
 2. استفاده از نخ دندان

  تمیز کردن دندان ها با مسواک به تنهایی امکان پذیر نیست. به همین منظور برای تکمیل فرآیند تمیز شدن دندان ها توصیه می شود از نخ دندان استفاده کنید. ثابت شده است که بیماران تحت درمان با ارتودنسی که از نخ دندان استفاده می کنند، دارای لثه های سالم تر با التهاب کمتری نسبت به سایرین می باشند. هر چند استفاده از نخ دندان در حین درمان با ارتودنسی زمان ‌بر است، اما مزایایی دارد که ارزش وقت گذاشتن را داشته باشد. از این رو در طول درمان ارتودنسی باید حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده شود. این کار با وجود براکت ها سخت‌تر می‌باشد، اما انواع خاصی از نخ دندان وجود دارند که می‌توانند به استفاده‌ آسان‌تر از نخ دندان بین سیم‌ها و خط لثه کمک کنند.
 3. استفاده از دهان شویه

  پس از استفاده از مسواک و نخ دندان، می توانید مقداری دهان شویه حاوی فلوراید در دهان خود بچرخانید. دهان شویه می تواند برای جلوگیری از التهاب و جراحت لثه ها که ناشی از برخورد براکت های ارتودنسی هستند، بسیار مفید باشد. این دهان شویه ها همچنین برای تمیز کردن آفت ها، زخم های جزئی دهان و لثه ها استفاده می شوند، زیرا ذرات غذایی باقی مانده را از بین می برند و به دهان اجازه می دهند تا روند طبیعی بهبودی را طی کند.

تغذیه مناسب در حین ارتودنسی

 1. عدم مصرف مواد غذایی شیرین

  یکی از مسائل مهمی که متخصص ارتودنسی باید به بیمارش یادآوری کند این است که استفاده از مواد غذایی که مقادیر زیادی شکر و شیرینی دارند، باعث ایجاد پوسیدگی دندان می شود. همچنین مصرف مواد حاوی نشاسته مانند سیب زمینی و برنج در طولانی مدت به دندان می چسبد و پوسیدگی دندان ها را به دنبال دارد. نکته بعدی در مورد مصرف نوشیدنی های اسیدی مانند انواع نوشابه، نوشیدنی های ورزشی و آبمیوه (غیر خانگی) است که چنانچه بطور مداوم مصرف شود، منجر به ریزش مینای دندان می شود.
 2. تقسیم وعده های غذایی در فواصل طولانی مدت

  یکی از واکنش های طبیعی بدن در دفاع از دندان ها در مقابل پوسیدگی، ترشح بزاق دهان است. این موضوع در حین درمان ارتودنسی اهمیت بیشتری می یابد. به همین منظور برای اینکه بزاق کار خود را به درستی انجام دهد باید به آن فرصت دهید تا ترکیبات اسیدی را از دهان خارج کند. بنابراین بهتر است عادت های غذایی خود را تغییر داده و تعداد وعده های غذایی را در فواصل طولانی تری تنظیم کنید. به این صورت که سه وعده اصلی و دو میان وعده در طول روز داشته باشید. همچنین بعد از هر وعده غذایی مقدار زیادی آب بنوشید. این نکات هم فرصت مناسب برای هضم را ایجاد می کند و هم پاکسازی دهان از طریق بزاق صورت می گیرد. علاوه بر این بدن در طول دوره درمان، ویتامین های ضروری و مواد معدنی مورد نیاز را دریافت می کند.
 3. حذف خوراکی هایی که به براکت ها آسیب می رساند

  یکی دیگر از نکاتی که به سالم ماندن براکت ها و پیسرفت صحیح پروسه درمان کمک می کند، حذف خوراکی هایی است که امکان صدمه زدن به براکت ها را دارند. معمولاً متخصصین ارتودنسی به بیماران تحت درمان توصیه می کنند که از خوردن خوراکی های چسبناک مانند تافی و کارامل، آجیل و خوراکی های سفت و بیسکوئیت خودداری کنند. همچنین در مصرف خوراکی هایی مانند سیب و هویج که تا حدی سفت هستند، دقت داشته باشید. به عنوان مثال سیب و هویج را به تکه های کوچک تقسیم کنید و یا حتی الامکان تا انتهای دوره درمان آنها را از رژیم غذایی خود حذف کنید. همچنین عاداتی مانند جویدن ناخن، تکان دادن های غیر عادی زبان و جویدن خودکار یا مداد نیز ممکن است باعث آسیب به براکت ها شود. در صورتی که چنین عاداتی دارید، حتما آنها را تغییر دهید. به یاد داشته باشید که براکت های آسیب دیده نمی توانند مشکل دندان های شما را برطرف کنند.

آشنایی با اهمیت تغذیه در بهداشت دهان و دندان در زمان ارتودنسی

مصرف مواد غذایی و نوشیدنی هایی که از قند بالایی برخوردار هستند، می توانند باعث پوسیدگی دندان شوند که این نکات حتما توسط دندانپزشک به بیمار گفته خواهد شد. علاوه بر این ها موادی مانند برنج و یا سیب زمینی سرخ کرده که دارای نشاسته می باشند نیز برای مدت زیادی به دندان ها می چسبند و می توانند پوسیدگی برای دندان ها ایجاد نمایند. اما در بین این مواد، انواع نوشابه های گازدار و آب میوه ها هستند که در صورت مصرف مداوم و زیاد می توانند به راحتی مینای دندان را تخریب نموده و از بین ببرند.
از جمله راه هایی که بدن برای دفاع از دندان ها در برابر پوسیدگی از خود به کار می گیرد، بزاق دهان می باشد که می توان برای بهتر رعایت کردن بهداشت دهان و دندان از آن استفاده نمود. برای بهتر انجام شدن این امر توسط بزاق دهان، باید منتظر ماند تا ترکیبات اسیدی توسط بزاق دهان خارج شوند. برای محقق شدن این مسئله فرد باید عادت های غذایی خود را تغییر دهد و تعداد وعده های غذایی خود را با فاصله های زمانی طولانی تری مصرف نماید.
معولا در هنگام درمان های عادی پیشنهاد می شود که وعده های غذایی را به صورت 3 وعده اصلی و 2 میان وعده تقسیم نمایید. نوشیدن آب نیز به میزان زیاد در طول روز بسیار توصیه می شود. مواردی که گفته شد، سبب می شود تا هم فرصت خوبی برای پاکسازی دهان برای بزاق فراهم شود و هم ویتامین های مورد نیاز و ضروری توسط بدن جذب شوند.

سوالات متداول بهداشت دهان و دندان حین ارتودنسی

 1. مهمترین نکته در رعایت بهداشت دندان ها حین ارتودنسی چیست؟

  مهمترین و اصلی ترین نکته در بهداشت دهان بیمار ارتودنسی شده، مسواک زدن، کشیدن نخ دندان و استفاده از دهان شویه برای تمیز نگهداشتن فضای دهان، دندان ها و لثه می باشد. دهان شویه بهتر است روزی یکبار بعد از مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و پیش از خوابیدن انجام شود.
 2. نقش دهان شویه در بهداشت دندان ها حین ارتودنسی چیست؟

  دهان شویه ماده ای ضدعفونی کننده است که می تواند برای جلوگیری از التهاب و ترمیم لثه ها در زمان ارتودنسی، بسیار مفید باشد. زیرا مینای دندان را تقویت می کند و به لثه و مخاط دهانی اجازه می دهند تا روند طبیعی بهبودی را طی کند.
 3. چرا برای بهداشت بهتر لازم است از دهان شویه های های حاوی فلوراید استفاده کرد؟

  فلوراید موجود در این دهان‌شویه‌ها روی سطوح دندان‌ها نشسته و از پوسیدگی‌ دندان‌ها طی درمان ارتودنسی جلوگیری خواهد کرد.
 4. آیا مراجعه منظم به متخصص ارتودنسی در روند درمان با ارتودنسی تاثیری دارد؟

  طی دوره درمان ارتودنسی، باید به طور منظم و برای تنطیم براکت ها، به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید. چکاپ دندان جهت پوسیدگی دندان و بیماری لثه انجام خواهد شد. مراجعه منظم باعث می شود پزشک متخصص از رعایت بهداشت توسط بیمار در حین ارتودنسی اطمینان حاصل کند و علاوه بر آن متخصص ارتودنسی در جلسات معاینه متعدد، بررسی می کند که آیا براکت ها و سیم ها به درستی عمل می کنند یا خیر.
 5. رژیم غذایی در بهداشت دهان و دندان در زمان ارتودنسی چه نقش دارد؟

  مواد غذایی سفت مانند آجیل، بلال، ذرت بو داده، خوراکی های چسبنده مانند آدامس، گز و تافی نباید مصرف شود. برای خوردن بعضی از غذاهای سفت مانند سیب یا هویج می توان آنها را قطعه قطعه کرده و سپس میل شود. مواد غذایی شیرین در مجاورت براکت‌ها و سیم‌ها و تمیز نکردن آنها پوسیدگی دندانها را بالا می برد.

داشتن دندان های سالم و مرتب در ایجاد یک لبخند زیبا بسیا موثر می باشد. درمان ارتودنسی سبب می شود تا این امر به خوبی شکل گیرد و دندان ها مرتب و زیبا شوند. به همین خاطر رعایت مراقبت ها و بهداشت دهان و دندان در حین ارتودنسی بسیار حائز اهمیت می باشد. 

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
کد امنیتی را وارد نمایید