کلینیک ارتودنسی پازل

دکتر احمدرضا حسینی، متخصص ارتودنسی

از دانشگاه UCL لندن انگلستان

بورد تخصصی ارتودنسی از دانشگاه رویال انگلستان

ارتودنسی سرامیکی چیست؟ | طول درمان ارتودنسی سرامیکی+ مزایا و معایب ارتودنسی سرامیکی چیست؟ | طول درمان ارتودنسی سرامیکی+ مزایا و معایب کلینیک ارتودنسی پازل

ارتودنسی سرامیکی چیست؟ | طول درمان ارتودنسی سرامیکی+ مزایا و معایب

یکشنبه, 26 مرداد 1399 ساعت 06:02
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

 چکیده مطلب

ارتودنسی دندان با روش های نوین و متنوعی که دارد، به اصلاح ناهنجاری های دهان و دندان می پردازد. یکی از این روش ها که قصد داریم تا در این مقاله به بررسی آن بپردازیم، ارتودنسی سرامیکی می باشد. این نوع روش ارتودنسی همانند ارتودنسی ثابت فلزی می باشد، اما تفاوتی که با آن دارد این است که براکت های این روش ارتودنسی از جنس سرامیکی و کامپوزیتی بوده که همرنگ دندان هستند. به همین دلیل می توان گفت که این نوع روش ارتودنسی در دسته ارتودنسی نامرئی قرار داده می شود. این براکت ها بسیار ظریف هستند و توسط سیم هایی به هم وصل می باشند. بسیاری از افراد دارای ناهنجاری های دندانی هستند، اما به دلایل متعددی مانند شرایط شغلی که دارند، تمایلی به استفاده از براکت های فلزی ندارند، پس این روش ارتودنسی دندان می تواند انتخاب مناسبی برای آن ها باشد، زیرا براکت های سرامیکی به وضوح روی دندان ها دیده نمی شوند. این نوع روش ارتودنسی به دلایلی از جمله جنس و رنگ براکت ها، نیاز به دقت و بیشتر و مراجعات بیشتر به کلینیک ارتودنسی، هزینه بیشتری نسبت به ارتودنسی فلزی به خود اختصاص داده است. با وجود مزیت هایی که ارتودنسی با براکت سرامیکی به همراه دارد، اما دارای معایبی احتمال شکنندگی بیشتر این نوع براکت ها می باشد. با مطالعه این مقاله شما می توانید اطلاعاتی کافی درباره ارتودنسی سرامیکی، مزایا و معایب آن، کاربرد آن، مدت زمان درمان با ارتودنسی سرامیکی و هزینه آن به دست آورید و با مقایسه بین این نوع روش درمانی با ارتودنسی با براکت فلزی، مناسب بودن این روش درمانی را با ارتودنتیست خود در میان بگذارید تا متخصص ارتودنسی با بررسی های لازم صلاح درمان با ارتودنسی سرامیکی را برای شما تشخیص دهد.

ارتودنسی سرامیکی چیست؟

ارتودنسی سرامیکی چیست؟

ارتودنسی سرامیکی نیز یکی از روش های نوین علم ارتودنسی دندان بوده که تقریبا مشابه با ارتودنسی ثابت فلزی می باشد. تفاوتی که این روش ارتودنسی دندان با ارتودنسی ثابت فلزی دارد، این است که براکت ها در ارتودنسی سرامیکی جنسی از کامپوزیت یا سرامیک دارند که بدین ترتیب مشابه با رنگ دندان ها می باشند. به دلیل مشابه بودن رنگ این براکت ها با دندان های طبیعی، بسیاری از افرادی که تمایلی به دیده شدن براکت های فلزی روی دندان های خود ندارند، از این روش درمانی استفاده می کنند.

ارتودنسی با براکت سرامیکی برای چه افرادی مناسب است؟

بسیاری از افرادی که دچار ناهنجاری های دهان و دندان هستند، می توانند از این روش درمانی بهره مند شوند. افرادی که دچار ناهنجاری هایی مانند اوربایت، اپن بایت و کراس بایت هستند، گزینه مناسبی برای بهره مند شدن از این روش درمانی هستند. اما باید به این نکته توجه شود که تشخیص نوع روش درمانی مناسب برای بیمار بر عهده ی ارتودنتیست می باشد. متخصص ارتودنسی با بررسی و معاینه شرایط بیمار و با توجه به نوع و شدت ناهنجاری، بهترین و مناسب ترین روش درمانی را برای بیمار انتخاب می کند.

هزینه ارتودنسی با براکت سرامیکی

همواره نمی توان مبلغ دقیقی را برای درمان های ارتودنسی در نظر گرفت، زیرا هزینه های درمان بر اساس موارد مختلفی از جمله نوع و شدت ناهنجاری، موقعیت جغرافیایی مطب ارتودنسی، تخصص ارتودنتیست و غیره تعیین می گردند. برخی از مواردی که در هزینه ارتودنسی سرامیکی تاثیر مستقیم را دارند را در زیر بیان می کنیم:

 1. رنگ براکت ها

  براکت های سرامیکی می توانند دارای رنگ های روشن، نامرئی و یا همرنگ دندان ها وجود داشته باشند. اگر دندان ها سفید باشد، افراد تمایل دارند که از براکت های شیشه ای استفاده نمایند و یا برخی از افراد که رنگ دندان های آن ها کمی تیره تر است، تمایل دارند که از براکت هایی استفاده داشته باشند که کمی متمایل به رنگ دندان هایشان باشد. این ویژگی دارای اهمیت بوده و می تواند تاثیری بر افزایش قیمت این روش ارتودنسی دندان داشته باشد.
 2. جنس براکت ها

  یکی دیگر از مواردی که در قیمت ارتودنسی سرامیکی تاثیر گذار است، جنس براکت ها می باشد. براکت های ارتودنسی سرامیکی از جنس های متنوعی مانند سرامیک، پرسلین و یا پلاستیک ساخته شده که می توانند بر هزینه های درمان تاثیر داشته باشند. براکت های فلزی از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند که ارزان تر از براکت های سرامیکی هستند.
 3. نامرئی بودن براکت ها

  براکت های سرامیکی به دلیل جنس هایی که از آن ساخته می شوند، نامرئی در نظر گرفته شده و زیبایی بیشتری را برای دندان ها ایجاد می کنند. افرادی که تمایل به زیبا تر بودن براکت های ارتودنسی خود دارند، از این روش درمانی بهره مند می شوند. بنابراین این مورد نیز می تواند در هزینه نهایی درمان تاثیر داشته باشد.
 4. نیاز به دقت و مراجعات بیشتر

  براکت های ارتودنسی سرامیکی به دلیل ظرافتی که دارند، به دقت و وقت بیشتری نیازمند هستند. به همین دلیل می توانند هزینه بیشتری را نسبت به ارتودنسی ثابت فلزی به خود اختصاص دهند.

مزایای ارتودنسی سرامیکی

مزایای ارتودنسی سرامیکی

 1. یکی از اصلی ترین مزیت های ارتودنسی سرامیکی، همرنگ بودن آن با دندان های طبیعی می باشد. به همین دلیل این روش ارتودنسی می تواند برای افرادی که تمایلی به دیده شدن براکت های فلزی خود ندارند، اما دندان هایشان بسیار نامرتب است، بسیار مناسب است.
 2. براکت های سرامیکی حساسیت و آسیب کمتری برای بافت های لثه ایجاد می کنند.
 3. به دلیل فشار کمتری که این نوع براکت ها به دندان ها وارد می کنند، درد کمتری را برای بیمار به همراه خواهند داشت.
 4. در برخی از مواقع این احتمال وجود دارد که براکت های فلزی در روز های ابتدایی در طعم غذا تغییراتی را ایجاد کنند، اما براکت های سرامیکی خنثی هستند و تغییری در طعم غذا حتی در روز های ابتدایی ایجاد نمی کنند.
 5. اگر از براکت های سرامیکی به خوبی مراقبت شود، دارای استحکام و مقاومت خوبی می باشند.
 6. این براکت ها مقطع عرضی کمی دارند، بنابراین برجستگی بسیار کمتری دارند.
 7. براکت های سرامیکی هیچگونه مشکلی برای تصویر برداری ایجاد نمی کنند.

مدت زمان درمان ارتودنسی سرامیکی

درمان ارتودنسی سرامیکی کمی بیشتر از ارتودنسی فلزی به طول می انجامد. به طور معمول می توان گفت که استفاده از براکت های سرامیکی تا حدود 15 الی 20 درصد سبب افزایش طول درمان خواهند شد. براکت های سرامیکی به دقت و ظرافت بیشتری در درمان نیاز دارند که به همین سبب به تعداد جلسات بیشتری برای اصلاح ناهنجاری های دهان و دندان نیاز دارند.

کاربرد های ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی می تواند برای بسیاری از ناهنجاری های دهان و دندان کاربرد داشته باشد. از ارتودنسی سرامیکی می توان برای درمان عقب و یا جلو بودن دندان ها، فشردگی های دندانی، رشد دندان ها در جایگاهی نادرست، فاصله بین دندان ها و دیگر ناهنجاری ها به جز ناهنجاری های بسیار شدید استفاده کرد.

چه افرادی نمی توانند کاندیدای مناسبی برای ارتودنسی سرامیکی باشند؟

بهتر است برخی از افراد از براکت های سرامیکی استفاده نکنند، زیرا در این صورت احتمال دارد تا نتیجه مورد دلخواه آن ها به دست نیاید. این افراد عبارتند از:

 1. برخی از افراد دارای آناتومی و ساختار خاصی در دندان های خود هستند.
 2. افرادی که در طی روز به نسبت بالایی سیگار می کشند.
 3. کسانی که به میزان زیادی قهوه مصرف می کنند.
 4. افرادی که دارای ناهنجاری های بسیار شدید دندانی هستند نیز، بهتر است تا از این روش درمانی استفاده نکنند. براکت های سرامیکی بسیار ظریف بوده و تحمل کمتری نسبت به براکت های فلزی دارند.

معایب ارتودنسی با براکت سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی با وجود مزیت های خود می تواند معایبی به همراه داشته باشد:

 1. احتمال شکستگی این براکت ها نسبت به براکت های فلزی بیشتر است.
 2. با وجود مقاومت بالایی که این براکت ها در برابر تغییر رنگ دارند، اما در اثر مصرف غذا ها و نوشیدنی های رنگی می توانند لکه دار شوند.
 3. تعداد جلسات درمانی برای ارتودنسی سرامیکی بیشتر می باشد.
 4. ارتودنسی سرامیکی هزینه ای بالاتر از براکت های فلزی دارند.
 5. براکت های سرامیکی جنسی محکم تر از مینای دندان دارند، پس احتمال دارد تا سبب ساییدگی مینای دندان شوند.
 6. کش های سفید و شفافی که در این روش ارتودنسی دندان مورد استفاده قرار می گیرند، احتمال تغییر رنگ دارند.
 7. جنس براکت های ارتودنسی دندان به دندان های طبیعی شباهت یافته است و به همین دلیل برداشتن آن ها از روی دندان ها سخت تر می باشد.
 8. براکت های سرامیکی با سیم ارتودنسی سبب ایجاد اصطکاک می شوند و روند درمان را طولانی تر می کنند.

مراقبت های ارتودنسی سرامیکی

مراقبت های ارتودنسی سرامیکی

به طور کلی در حین درمان ارتودنسی دندان باید تمام دستورالعمل های ارتودنتیست به خوبی انجام شود تا درمان نتیجه مورد نظر را به دست بیاورد. این توصیه ها عبارتند از:

 1. مهمترین مسئله ای که باید آن را در نظر داشته باشید، رعایت بهداشت دهان و دندان است. شما باید به طور مرتب مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده نمایید. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند مشکلات بسیاری را در حین درمان و یا بعد از آن برایتان ایجاد کند.
 2. بهتر است تا بعد از هر وعده ی غذایی مسواک بزنید، اما اگر چنین شرایطی ندارید، حدقل دهان خود را بعد از غذا با آب بشویید. خصوصا اگر نوشیدنی های رنگی مانند چای و قهوه مصرف می کنید، برای جلوگیری از تغییر رنگ براکت ها دهان خود را آب بکشید.
 3. در حین درمان ارتودنسی سرامیکی، سیگار نکشید. سیگار و دخانیات می توانند تاثیر مستقیمی بر تغییر رنگ براکت های سرامیکی داشته باشند.
 4. براکت های سرامیکی استحکام بالایی دارند، اما با این وجود بهتر است تا از مصرف مواد غذایی سفت اجتناب کنید.
 5. سعی کنید تا مصرف غذا هایی مانند نوشابه، چای، قهوه که سبب لکه دار شدن براکت های سرامیکی می شوند را به حداقل برسانید و پس از مصرف آن ها دهان خود را با آب بشویید.
 6. جلسات دندانپزشکی و توصیه های ارتودنتیست خود را جدی گرفته و به خوبی به آن ها توجه داشته باشید. مراجعات منظم به مطب ارتودنسی تاثیر زیادی در روند درمان دارند.
 7. اگر عادت به دندان قروچه دارید و یا ورزش های رزمی انجام می دهید، حتما این موضوع را با ارتودنتیست خود در جریان گذاشته و از نایت گارد استفاده کنید. نایت گارد می تواند از بسیاری از خطرات و آسیب های احتمالی جلوگیری کند.

سوالات متداول

 1. چگونه می توان هزینه ارتودنسی سرامیکی را کنترل نمود؟

  به طور قطع اگر بیمار بخواهد که برای تمام دندان هایش از براکت های سرامیکی استفاده شود، هزنیه نهایی درمان افزایش پیدا می کند. راهکاری که در این باره برای کاهش هزینه های ارتودنسی وجود دارد، این است که برای دندان های عقبی که در دید نیستند از براکت های فلزی استفاده شده و برای براکت های سرامیکی تنها برای دندان های جلویی که قابل مشاهده می باشند، استفاده شود.
 2. آیا ارتودنسی سرامیکی درد دارد؟

  شاید یکی از سوالاتی که ذهن همه ی افرادی که قصد انجام ارتودنسی دندان را دارند به خود مشغول کرده است، همین سوال باشد. تعویض سیم ارتودنسی و یا سفت کردن آن می تواند برای بیمار درد و ناراحتی به همراه داشته باشد. البته این درد در روز های ابتدایی شدت دارد و به مرور زمان با عادت کردن بیمار به آن ها از شدت درد کاسته می شود. افراد می توانند برای تحمل این درد چند روزه از دارو های مسکن استفاده داشته باشند. همچنین موم ارتودنسی نیز برای جلوگیری از زخم و خراش ناشی از براکت ها بر روی بافت های داخلی نرم دهان بسیار موثر هستند.
 3. دوام براکت های سرامیکی به چه صورت می باشند؟

  براکت های سرامیکی دوام و ماندگاری کمتری نسبت به براکت های فلزی دارند، زیرا احتمال شکستگی براکت های سرامیکی نسبت به براکت های فلزی بیشتر می باشد. توجه داشته باشید که اگر ورزش های رزمی انجام می دهید و یا هر کار دیگری که احتمال آسیب به براکت ها را افزایش می دهد، با استفاده از نایت گارد از براکت های خود محافظت نمایید.
 4. آیا براکت های سرامیکی برای کودکان مناسب است؟

  با وجود اینکه کودکان نیز می توانند از این روش درمانی بهره مند شوند، اما معمولا به دلیل اینکه کودکان به نسبت کمتری از دستگاه های ارتودنسی خود مراقبت می کنند، توصیه می شود تا از نوع فلزی براکت های ارتودنسی استفاده کنند.
 5. ارتودنسی با براکت های سرامیکی بهتر است یا براکت های فلزی؟

  می توان گفت تاکنون نیز ارتودنسی ثابت با براکت های فلزی روشی رایج، پرکاربرد و موثر می باشد. ارتودنسی فلزی طول درمان کمتری نسبت به ارتودنسی با براکت های سرامیکی دارد. با وجود اینکه به وضوح قابل رویت هستند، اما به خوبی قادر به رفع و اصلاح بسیاری از ناهنجاری های دهان و دندان می باشند.
خواندن 2159 دفعه