ارتودنسی ارتودنسی پازل کلینیک

ارتودنسی

نوشته شده توسط یکشنبه, 26 اسفند 1397 ساعت 11:48
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی دندان چیست؟
ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی یکی از شاخه های دندانپزشکی میباشد که تمرکز آن بر تشخیص و درمان ناهنجاری‌های دندان‌ها و اجزای مرتبط با آن میباشد که به طور اختصاصی با تشخیص و درمان ناهم ردیفی دندان‌ها و بی‌نظمی اجزای ناحیه فک سر و کار دارد. اوایل ارتودنسی بیشتر برای مرتب و صاف کردن دندان‌های کودکان و نوجوانان استفاده میشد، اما امروزه حدود ۳۰ درصد از بیمارانی که از ارتودنسی استفاده میکنند را بزرگسالان تشکیل میدهند. درمان ارتودنسی یک شاخه چندجانبه یا چندمنظوره در دندانپزشکی است که میتواند به تنهایی یا در ترکیب با روش‌های درمانی فک و صورت یا دندانپزشکی زیبایی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

وسایل ارتودنسی دندان

وسایل ارتودنسی دندان
وسایل ارتودنسی دندان

برای ارتودنسی دندان از ابزار و وسیله ‌های مختلف استفاده میشود تا در نهایت دندان‌ ها به جایگاه مطلوب انتقال یافته و وضعیت تماس دندان‌ ها در هنگام بسته ‌بودن فکها (بایت) بهبود یابد. هنگامی که سخن از درمان ارتودنسی به میان میاید، تصویر دندان های سیم ‌کشی شده به ذهن متواتر میشود به همین علت به براکت فلزی یا به طور کلی به درمان ارتودنسی در اصطلاح عموم سیم‌ کشی دندان‌ها گفته میشود. با این حال وسیله‌ های زیادی ممکن است برای درمان ارتودنسی استفاده شود که با بسیاری از آنها آشنایی نداریم.

براکت

براکت
براکت

همان ‌طور که گفته شد متداول ترین وسیله ارتودنسی، سیستم براکت است که بیشتر ما آن را میشناسیم. براکت به همراه سیم ارتودنسی، حلقه فلزی، پلاستیک، لیگاچور و قطعات دیگر که هر یک وظیفه خاصی بر عهده دارند ، در مجموع به حرکت بهتر دندان‌ها کمک میکنند. براکت ممکن است از نوع فلزی باشد یا سرامیکی و یا پلاستیکی. همچنین ممکن است براکت در سطح جلوی دندان ها نصب شود و یا به سطح پشتی دندان‌ها چسبانده شود. برخی از سیستم‌های براکت خود لیگاچور هستند. اما هدف از همه این سیستم‌های مختلف طراحی شده حرکت دادن دندان‌ها به بهترین جایگاه است. براکت فلزی در این زمینه بسیار موفق عمل کرده و سابقه طولانی و کارایی بسیار زیادی دارد.

هدگیر

هدگیر
هدگیر

هدگیر یک وسیله ارتودنسی خارج دهانی است که از نوع وسیله ‌های غیر ثابت محسوب میشود به این معنی که به دندان‌ها چسبانده نمیشود بلکه هنگام مسواک زدن و غذا خوردن میتوانید آن را در بیاورید. هدگیر حاوی یک یا چند تسمه است که در پشت سر یا گردن قرار می‌گیرد و سیم فلزی که هدگیر را به براکت چسبیده به دندان‌ها متصل میکند. هدگیر دو نوع اصلی هدگیر معمولی (پشت سری و پشت گردنی) و هدگیر معکوس دارد .

نگهدارنده ی ارتودنسی یا ریتینر

نگهدارنده ی ارتودنسی یا ریتینر
نگهدارنده ی ارتودنسی یا ریتینر

بعد از این که دوره درمان با براکت به اتمام رسید و براکت از دهان خارج شد، برای حفظ موقعیت جدید دندان‌ها باید از وسیله ‌ای به نام نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر استفاده کنید. ریتینر انواع مختلف داشته و بسته به شرایط ممکن است نوع ثابت یا غیر ثابت برایتان انتخاب شود. استفاده از نگهدارنده ارتودنسی برای حفظ نتایج درمان اهمیت زیادی دارد.

فضا نگه دار

فضا نگه دار
فضا نگه دار

فضا نگهدار یک وسیله ارتودنسی است که از آن برای حفظ وسعت قوس دندانی و یا گاهی اوقات افزایش آن استفاده میشود. فضا نگه دار ممکن است برای حفظ جای خالی یک دندان شیری کشیده شده و یا چند دندان مورد استفاده قرار بگیرد به همین علت انواع گوناگون دارد. از فضا نگهدار غالباً در سن رشد استفاده میشود.
انواع فضا نگهدار که برای حفظ وسعت فک و قوس دندانی مورد استفاده قرار میگیرند عبارتند از سیم کمانی نانس، سیم عرضی کام، سیم کمانی پشت دندانی و انواع فضا نگهدار تک دندانی.

بایت پلیت

بایت پلیت
بایت پلیت

بایت پلیت وسیله ‌ای است که از آن برای اصلاح اوربایت استفاده میشود. اوربایت به وضعیتی گفته میشود که در آن به علت رشد بیش از حد فک بالا یا عقب ماندن فک پایین، هنگام بسته‌ بودن فکها چانه عقب ماندگی داشته و دندانهای جلویی بالایی جلوتر از دندانهای جلویی پایینی قرار می‌گیرند و بیش از اندازه با دندانهای پایینی همپوشانی دارند. بایت پلیت بدنه پلاستیکی دارد که در پشت دندان‌ها قرار گرفته و نمی‌گذارد دندانهای جلویی بالایی بیش از اندازه پایین بیایند. همچنین این وسیله حاوی قطعات فلزی است که به ثابت نگه داشتن آن کمک میکنند.

وسیع کننده کام

وسیع کننده کام
وسیع کننده کام

وسیع کننده کام یک وسیله ارتودنسی مختص فک بالا است که برای بزرگتر کردن فک بالا و افزایش فضای قوس دندانی مورد استفاده قرار میگیرد. وسیع کننده انواع مختلف دارد اما همه انواع آن یک بدنه دو تکه ای دارند که در سقف دهان جای می‌گیرد و در وسط آن یک پیچ قرار دارد که با پیچاندن آن به دندان‌ها نیرو وارد شده و دو نیمه کام از هم دور میشوند. به این ترتیب در خط میانی کام فضای خالی ایجاد میشود که با رشد سلول‌های استخوانی جدید بعدا پر میشود.

فنر فورسوز یا فورسِس

فنر فورسوز یا فورسِس
فنر فورسوز یا فورسِس

این وسیله ارتودنسی در واقع در سیستم براکت تعبیه میشود و عملکرد آن اصلاح موقعیت فکها نسبت به یکدیگر است. از این وسیله برای اصلاح کوچکی فک پایین استفاده میشود.

فضا ساز یا جدا کننده

فضا ساز یا جدا کننده
فضا ساز یا جدا کننده

گاهی اوقات دندان های آسیاب تنگاتنگ یکدیگر قرار گرفته و هیچ فاصله ‌ای بین آنها وجود ندارد تا هنگام نصب سیستم براکت بتوان حلقه فلزی دور دندان انداخت. در چنین شرایطی با استفاده از حلقه کشی یا فلزی که بین دو دندان تعبیه میشود، فضای لازم بین دو دندان ایجاد میشود.

براکت توربو

براکت توربو
براکت توربو

براکت توربو قطعاتی شبیه به دکمه یا نگین براکت است که بر سطح پشتی دندانهای جلویی چسبانده میشود. وجود این دکمه در پشت دندان‌های جلو باعث میشود دندانهای جلویی بالایی نتوانند بیش از اندازه مورد نظر، پایین بیاید. به این ترتیب به اصلاح مشکل اوربایت کمک میشود.

قفس زبان

قفس زبان
قفس زبان

قفس زبان وسیله ای است که برای ترک عادت فشار زبان استفاده میشود. عادت فشار زبان به فشار دادن زبان به دندانهای جلویی گفته میشود که منجر به مشکلات بایت از جمله جلو زدگی دندانهای جلویی بالایی (اورجت) و باز ماندن و وجود فاصله بین دندانهای جلویی هنگام بسته بودن فکها (اوپن بایت) میشود.

انواع ارتودنسی دندان

انواع ارتودنسی دندان
انواع ارتودنسی دندان

هنگامی که یک عارضه دهان و دندان یا زیبایی در یک بیمار تشخیص داده شد، روش‌های ارتودنسی متعددی برای درمان آن وجود دارد. در ادامه مروری بر بعضی از رایج‌ترین روش‌های ارتودنسی خواهیم داشت:

ارتودنسی‌ ثابت

ارتودنسی‌ ثابت
ارتودنسی‌ ثابت

در ارتودنتسی با بریس ثابت یک پایه فلزی یا سرامیکی به هر یک از دندان‌ها متصل میشود و سپس یک سیم دندانی از هر یک از این پایه‌ها عبور داده میشود. متخصص ارتودنسی میتواند با تنظیم وضعیت این سیم در فواصل زمانی منظم، دندان‌هایی که مشکل دارند را به تدریج به حالت مرتب و صاف در بیاورد. هنگامی که نتایج مورد نظر با استفاده از مزايای ارتودنسی ثابت به دست آمد، بریس‌های ثابت به طور کامل برداشته میشوند. قیمت ارتودنسی ثابت نیز مانند دیگر روش‌های ارتودنسی به پیچیدگی مشکل، نوع وسایل مورد استفاده و مدت زمان درمان بستگی دارد. همچنین قیمت ارتودنسی ثابت از منطقه به منطقه دیگر نیز متفاوت است.

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک
ارتودنسی متحرک

انواع زیادی از لوازم متحرک وجود دارد که به طور رایج در ارتودنسی مورد استفاده قرار میگیرد و از آن جمله میتوان به بریس متحرک دندان، هدگیرهایی که مشکل انحراف فک را تصحیح میکنند، ریتینرهای هاولی که برای اصلاح وضعیت دندان‌ها و حتی شکل استخوان فک استفاده میشوند و ماسک‌های صورت که برای برطرف کردن مشکل جلو بودن فک پایین به کار میروند، اشاره کرد. قیمت ارتودنسی با پلاک‌های متحرک برای هر بیمار متفاوت با دیگری است، چون تعرفه درمان روش‌های مختلف ارتودنسی یکسان نیست.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی
ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی یک روش ارتودنسی جدیدتر است که لوازم آن قابل برداشته شدن هستند و حالت کاملاً شفاف و نامرئی دارند. ارتودنسی نامرئی هیچ گونه اختلالی در غذا خوردن ایجاد نمیکند، زیرا به راحتی قابل برداشته شدن است و از نظر مکانیکی نیز دقیقاً به همان شیوه بریس‌های فلزی مرسوم عمل میکند. البته همه بیماران نمیتوانند کاندیدای خوبی برای استفاده از روش ارتودنسی نامرئی باشند. ارتودنسی نامرئی ، که کارآمدی آن به اثبات رسیده است، با بهره‌گیری از فناوری تصویربرداری ۳ بعدی ساخته میشود. .ارتودنسی نامرئی(ایویزیلاین) بسیار راحت است و چون در ساخت آن از فلز استفاده نمیشود، هیچ خراش یا زخمی داخل دهان ایجاد نمیشود. دیگر مزایای ارتودنسی نامریی و عدم استفاده از فلز یا سیم این است که بیمار معمولاً زمان کمتری را برای تنظیم ارتودنسی در مطب پزشک سپری میکند. با تقبل هزینه ارتودنسی نامرئی این امکان را برای بیمار فراهم میکند تا برنامه درمانی خود را از زمان شروع مشاهده و دنبال کند و وضعیت مرتب شدن دندان‌ها را با قبل مقایسه کند.

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون
ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون یکی از جدیدترین سیستم های ارتودنسی روز دنیا با قابلیت باز و بسته شدن خودکار درب براکت ها است که به دلیل برخی مزایا ارتودنسی دیمون، اقبال زیادی نسبت به درمان ارتودنسی با آن در سراسر دنیا ایجاد شده است.

تشخیص روش درمان ارتودنسی دندان

تشخیص روش درمان ارتودنسی دندان
تشخیص روش درمان ارتودنسی دندان

مشکلات ارتودنسی که در اثر عوامل ژنتیکی یا محیطی به وجود آمده‌اند باید حتماً قبل از شروع درمان، به درستی تشخیص داده شوند. دندانپزشکان میتوانند با بررسی سوابق دندانپزشکی بیمار و تهیه یک مدل پلاستیکی از دندان‌های او و یا گرفتن عکس اشعه ایکس از دندان‌ها، تشخیص دهند که آیا بیمار نیاز به استفاده از ارتودنسی دارد یا خیر. اگر دندانپزشک تشخیص دهد که شما به ارتودنسی نیاز دارید، شما را به یک متخصص ارتودنسی ارجاع میدهد تا یک برنامه درمانی که به بهترین شکل نیاز شما را برآورده کند، برایتان تهیه نماید. تشخیص مناسب مشکلات شما میتواند مستلزم استفاده از عکس‌های اشعه ایکس و تهیه قالب‌های دندانی باشد. این اقدامات به دندانپزشک کمک میکند تا تصمیمات آگاهانه‌تری در مورد روش درمانی مورد نیاز شما اتخاذ کند.

مراحل ارتودنسی دندان

مراحل ارتودنسی دندان
مراحل ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان شامل مراحلی میباشد که در ادامه به بررسی آنها میپردازیم:

1- رادیو گرافی و قالب گیری

رادیو گرافی و قالب گیری
رادیو گرافی و قالب گیری

در این مرحله معمولا عکس رادیو گرافی از همه ی دندان ها به صورت جدا و عکس تک تک دندان ها به صورت جدا گرفته میشود. ممکن است از صورت و دهان فرد هم عکس گرفته شود این عکس ها به عنوان قسمتی از پرونده ی دائمی بیمار خواهند بود. سپس ارتودنسیت قالب هایی را از دندان های فک بالا و پایین تهیه میکند. در زمان قالب گیری ممکن است شما احساس کنید که دهانتان با مواد بتونه مانندی پر شده است. قالب گیری تنها 30 ثانیه طول میکشد اما ممکن است شما دچار حالت تهوع شوید. در این زمان بهتر است آرامش خود را حفظ کنید و از راه بینی نفس بکشید.

2- اقدامات اولیه

اقدامات اولیه
اقدامات اولیه

در این زمان ارتودنسیت پس از بررسی تصاویر رادیوگرافی و قالب ها ، برنامه ی درمانی مناسب بیمار را طرح ریزی میکند.

 • اگر فضای بین دندانی ، دندان های خاصی خیلی کم باشد ممکن است از جدا کننده ی فلزی یا پلاستیکی ما بین دندان ها ، قبل از ادامه ی مراحل ارتودنسی دندان ، استفاده شود.
 • ممکن است نیاز به کشیدن بعضی از دندان ها باشد.
 • نیاز است دندان ها کاملا تمیز شود.
 • اگر دندان های حساسی دارید باید این حساسیت برطرف شود.
 • نیاز به پر کردن پوسیدگی ها وجود دارد
 • گاهی برای بعضی از بیماران که نیاز به جراحی فک دارند این عمل ، باید قبل از انجام ارتودنسی دندان انجام شود.

3- قرار دادن بریس

قرار دادن بریس
قرار دادن بریس

در این مرحله دندان ها را باید خشک کرد و با استفاده از اسید سفید کننده ی مخصوصی دندان ها جهت اتصال با سیم های نگه دارنده ی براکت آماده میشوند.

( در این زمان مواظب باشید این اسید را روی زبانتان نگه ندارید. )

براکت ها روی دندان ها قرار میگیرند و با استفاده از نور پلاسما با شدت بالا به دندان ها متصل میشوند. در این زمان سیم کمانی از بین تمامی براکت ها برای بستن فاصله ی دندانی میگذرد.

(اگر احساس کردید سیم به گونه تان فرو میرود از دندان پزشک بخواهید سیم ها را کوتاه کند)

کش های کوچکی روی براکت ها قرار می گیرد تا آنها را روی سیم نگه دارند و حس فشار ایجاد کنند.

4- تنظیم ارتودنسی دندان

تنظیم ارتودنسی دندان
تنظیم ارتودنسی دندان

لازم است بریس ها هر 4 تا 6 هفته یکبار مجددا تنظیم گردند . در این مراجعه ها که زمان کمی هم نیاز دارد ارتودنسیت کش های قبلی و گاهی حتی سیم ها را در میاورد و دوباره از سیم های جدیدی استفاده میکند. ممکن است این کار کمی دردناک باشد .دلیل این درد وارد شدن فشار روی دندان ها است. ممکن است پس از تنظیم دندان ها ، دندان ها چند ساعت یا چند روز درد داشته باشند. بهتر است در این زمان از ارتودنسی دندان از غذاهای نرم استفاده کنید.

5- در آوردن بریس

در آوردن بریس
در آوردن بریس

در آوردن بریس ها راحت و سریع انجام میشود. در این زمان دندان پزشک با سیم چین قوس پشت بریس ها را بر میدارد و با این کار پیوند متصل کننده بین براکت و دندان از بین میرود. همه ی برکت ها از روی دندان جدا میشوند و لایه ای از پلاستیک پیوندی بر روی دندان ها باقی میمانند. در این مرحله دندان پزشک با استفاده از یک وسیله ی دستی با سرعت بالا این پلاستیک ها را نیز از روی دندان های شما جدا میکند. تمامی محل هایی که پلاستیک بر داشته شده است را با مینا پوشش میدهد و سپس پولیش میکند.

6- قرار دادن پلاک

قرار دادن پلاک
قرار دادن پلاک

همان طور که گفته شد یکی از عارضه های ارتودنسی دندان ، برگشت پذیر بودن آن است. ماه ها یا سال ها وقت و هزینه صرف کرده اید و در این زمان درد هایی را نیز متحمل شده اید. اما این پایان کار نیست. برای جلوگیری از برگشت برکت ها نیاز است که شما تا مدتی از پلاک استفاده کنید تا دندان ها به موقعیت جدید خود عادت کنند. استفاده از پلاک ها طبق دستور ارتودنسیت شما، باید انجام شود اما استفاده از آنها در یک سال اول بسیار ضروری است. زیرا 9 ماه زمان میبرد تا رباط های اطراف دندان موقعیت جدید خود را حفظ کنند.

مزایای ارتودنسی دندان

مزایای ارتودنسی دندان
مزایای ارتودنسی دندان

افزایش طول عمر دندان ها

دندان هایی که به شکل نامرتب روی یکدیگر قرار گرفته اند، نمی توانند بخوبی تمیز شوند لذا در لا به لای آن‎ها‏ پلاک و جرم تشکیل میشود و این امر منجر به پوسیدگی و در نتیجه تخریب دندانهای دیگر نیز میگردد. از سوی دیگر ارتودنسی باعث قرار گرفتن دندانها در موقعیت مناسبی در درون فک میشود که به پخش متوازن نیرو در تمامی جهات فک و کاهش فشار روی ریشه دندان‌ها منتهی میگردد.

بر طرف کردن مشکلات گوارشی

دندانها در حالت عادی بصورت دو به دو در مقابل یکدیگر قرار میگیرند اما زمانی که ریشه دندان کج شده باشد، این حالت از دست می‏رود که موجب میشود تا دندانها نتوانند به خوبی وظیفه آسیاب کردن را بر عهده بگیرند و در نتیجه مشکلات گوارشی رخ میدهد. با درمان ارتودنسی، میتوان براحتی این مشکل را بر طرف نمود.

رفع مشکلات عضلانی

یکی دیگر از مزایای درمان ارتودنسی، رفع و درمان مشکلات عضلانی میباشد. به عبارت دیگر، با مشکلات دندانی ممکن است در زمان جویدن و آسیاب غذا، تنها از یک طرف فک استفاده شود که در این صورت موجب قوی شدن یک سمت فک و کوچک ماندن سمت دیگر میشود. این امر بواسطه ارتودنسی قابل درمان است و تعادل در بین دو فک برقرار میگردد.

افزایش اعتماد به نفس بیماران

یکی از هدف‎ها‏ی اولیه درمان ارتودنسی، رفع ناهنجاری‎ها‏ و زیبایی میباشد. در واقع زیبایی به عنوان یک روش برای کسب اعتماد به نفس میباشد. ظاهر آراسته و داشتن دندانهایی که بتوانند لبخند زیبا را به فرد ببخشند، بعنوان مهمترین فایده و مزایای ارتودنسی به شمار میرود.

تغییر موقعیت استخوان

از دیگر مزایای ارتودنسی میتوان به هماهنگ کردن اجزاء صورت و تغییر موقعیت استخوانها اشاره کرد. به عبارتی، اگر چه درمان ارتودنسی طولانی مدت است اما به دلیل دائمی بودن و عدم بازگشت دندانها به حالت اولیه، میتوان از آن به عنوان یکی از بهترین شیوه‎ها‏ی درمان در دندانپزشکی یاد کرد.


نداشتن محدودیت سنی درمان

از دیگر مزایای روش درمانی ارتودنسی، عدم محدودیت سنی برای درمان میباشد. اگر چه تاکید متخصص ارتودنسی بر درمان، در سنین نوجوانی و کودکی میباشد، اما این تاکید به معنای محدودیت درمان برای سنین بالاتر و میانسالی نیست و تمام رده‎ها‏ی سنی میتوانند برای این درمان اقدام نمایند.


حفظ دندانهای سالم

قبل از انجام ارتودنسی، جراحی‎ها‏ی لازم صورت میگیرد. با تشخیص متخصص ارتودنسی، برخی از دندانهای اضافه کشیده میشوند. دندانهای پوسیده و نیازمند ترمیم، بازسازی می‏گردند که نهایتا از تخریب سایر دندانهای سالم نیز جلوگیری میشود.

مزایای ارتودنسی در کودکان

اگر ارتودنسی برای کودکان در سنین رشد صورت بگیرد، کشیدن برخی از دندان‎های اضافه، فضا را برای رویش صحیح دندانهای دائمی فراهم میکند.
احتمال کشیدن دندانهای دائمی کودکان به منظور درمان ارتودنسی، بسیار کم است.
بدلیل ضعیف بودن ریشه دندانهای در حال رویش، فک نیاز به جراحی ندارد.
احتمال آسیب به فک کم خواهد شد.

معایب ارتودنسی دندان

معایب ارتودنسی دندان
معایب ارتودنسی دندان

درمان ارتودنسی نیز مانند همه درمان ها ممکن است معایبی داشته باشد که اطلاع از آن باعث جلوگیری از خطرات احتمالی میشود .عوارض احتمالی ارتودنسی عبارتند از:

 • آسیب به مینای دندان
 • آسیب به بافت
 • تحلیل ریشه
 • واکنش های آلرژیک به نیکل
 • شکست درمان در قالب عود

این عوارض بالقوه میتواند به راحتی با انجام اقدامات احتیاطی خاصی و مداخلات به موقع توسط هر دو نفر ارتودونتیست و بیمار قابل اجتناب باشد .

پزشک متخصص ارتودنسی باید اطمینان حاصل کند که بیمار را از خطرات مرتبط آگاه کرده است. همچنین اهمیت نقش بیمار را در جلوگیری از این نتایج نا مطلوب به آن گوشزد کرده است . اینکه آیا بیمار با توجه به خطرات آن باز هم تصمیم به ادامه ی درمان ارتودنسی دارد یا نه بسیار مهم است . اساسا یک تجزیه و تحلیل درباره ریسک و سود درمان که در آن منافع و معایب به خوبی درک شده باشد بسیار مهم است. مهمتر از آن خطرات احتمالی است که باید قبل از شروع درمان عنوان شده باشد .

طول دوره درمان ارتودنسی دندان

طول دوره درمان ارتودنسی دندان
طول دوره درمان ارتودنسی دندان

طول دقیق دوره درمان ارتودنسی بستگی زیادی به شدت مشکل ارتودنسی، شرایط سلامت و سن بیمار، روش درمانی و همکاری بیمار دارد. به طور کلی طول دوره درمان چند ماه تا چند سال می‌باشد. اغلب پس از پایان درمان با براکت، ارتودنتیست توصیه می‌کند از نگهدارنده ی ارتودنسی (ریتینر) استفاده کنید تا موقعیت جدید دندان‌ها حفظ شده و از بازگشت آنها به موقعیت قبلی جلوگیری شود. احتمالاً پس از مدتی که دندان‌ها در موقعیت جدید خود تثبیت شدند، دیگر نیازی به استفاده از این وسیله نیست.

هزینه ارتودنسی دندان

هزینه ارتودنسی دندان
هزینه ارتودنسی دندان

بطور معمول متخصص ارتودنسی شما هزینه ارتودنسی را تقسیم به سه میکند یک قسمت از آنرا در ابتدا و دو قسمت باقی مانده را در اقساط ۱۸ الی ۲۴ ماهه و یا در طول درمان دریافت میکند. ابزارها و وسایل ارتودنسی دندان وارداتی هستند و قیمت آنها با ارز محاسبه میشوند با این حال متخصص ارتودنسی شما تعرفه ارتودنسی را با توجه به نوسانات ارز در طول مدت درمان محاسبه میکند و هزینه قطعی را به شما میگوید.
بعضی مواقع خواسته بیمار تنها مرتب کردن دندان ها است هزینه ارتودنسی در این شخص با شخص دیگری که به تغییر فرم کلی صورت خود میاندیشد کاملا متفاوت است . بطور کلی درمان هایی که فقط نیاز به حرکت دادن دندان ها دارد از هزینه کمتری نسبت به هزینه تغییر موقعیت استخوانها و یا جراحی برخور دار است .
تعیین قیمت و هزینه ارتودنسی بسته به مشکل شما فقط مختص به خودتان میباشد . شما می توانید با مراجعه حضوری که در جلسه اول رایگان می باشد از قیمت قطعی و مدت زمان صرف وقت و نوع ارتودنسی دندان خود بهترین درمان را داشته باشید .

متخصص ارتودنسی دندان

متخصص ارتودنسی دندان
متخصص ارتودنسی دندان

متخصص ارتودنسی مشکلات متعدد مربوط به دندان، فک و عضله‌های صورت را برطرف میکند. متخصصین ارتودنسی پس از اتمام دوره دندانپزشکی یک دوره تخصصی دو ساله را نیز پشت سر میگذارند. فقط حدود ۲ درصد (حدود ۵۰۰ نفر) از دندانپزشکان ایران (حدود ۲۵۰۰۰ نفر) تخصص ارتودنسی دارند.
شباهت اصلی بین دندانپزشک و متخصص ارتودنسی این است که هر دو به مراقبت از دهان و دندان میپردازند. متخصص ارتودنسی میتواند درمان‌های قابل ارائه از سوی دندانپزشک را در مطب انجام دهد. بنابراین هر دو پزشک محسوب میشوند و به درمان مشکلات لثه و دندان میپردازند.
وجوه تمایز متخصص ارتودنسی و دندانپزشک بیش از وجوه تشابه بین این دو است. متخصص ارتودنسی دوره آموزشی تخصصی بیشتری را پشت سر می‌گذارد و از این نظر به پزشکانی شباهت دارد که از دوره تخصصی جراحی فارغ‌التحصیل می‌شوند. تفاوت دیگر این است که متخصص ارتودنسی در زمینه مرتب کردن دندان‌ها و اصلاح بایت با استفاده از وسایل و بریس‌های اصلاحی تخصص دارد. چنانچه بیماری دچار مشکل دیپ بایت باشد، دندانپزشک وی را به دکتر ارتودنسی معرفی میکند.

کلینیک تخصصی ارتودنسی

کلینیک تخصصی ارتودنسی
کلینیک تخصصی ارتودنسی

يك کلینیک تخصصی ارتودنسى معمولاً توسط متخصص ارتودنسى مجرب اداره میشود و درمانگر مطب ارتودنسى عموماً يك متخصص ارتودنسى است كه تجربه كارى مناسبى را اندوخته تا قادر به اداره مطب خود شود، البته درمانگاه هاى دندانپزشكى نيز متخصصين ارتودنسى مجربى را به كار میگيرند اما احتمال اينكه متخصص ارتودنسى يک کلینیک تخصصی ارتودنسى باتجربه تر باشد بيشتر است. البته بايستى عنوان كنيم كه لزوماً يك متخصص ارتودنسى مجرب يك دكتر ارتودنسى خوب نيست! زمانبر بودن درمان ارتودنسى اين مسئله را ايجاب میكند كه متخصص ارتودنسى كه درمان را آغاز كرده، آن را به پايان برساند و مشكلى كه در اين بين وجود دارد ارتباط درمانگاه دندانپزشکی و متخصص ارتودنسى است. به اين معنا كه هرگونه اختلافى بين مديريت يك درمانگاه دندانپزشکی و متخصص ارتودنسى آن میتواند موجب سرگردان شدن بيماران شود. حتى اگر همه چيز هم بخوبى پيش رود به هرحال يك متخصص ارتودنسى شاغل در درمانگاه دندانپزشکی روزى قراردادش با درمانگاه به اتمام میرسد و ارتباط بيماران سابق با وى ممكن است منقطع شود. لذا طولانى بودن درمان ارتودنسى و لزوم در دسترس بودن متخصص ارتودنسى در اين بازه زمانى، كاملاً كفه ترازو را به سمت کلینیک تخصصی ارتودنسی سنگين میكند.
انتخاب محيط درمانى میان درمانگاه دندانپزشکی و کلینیک تخصصی ارتودنسی بيشتر از هر مسئله ديگرى به نيازهاى مراجعه كننده از درمان بستگى دارد. به اين معنا كه اگر اولويت فرد مراجعه كننده از درمان، انتخاب محيطى خصوصى تر و ارتباطى مستمر با پزشك درمانگر باشد کلینیک تخصصی ارتودنسى در اولويت خواهد بود و اگر دسترسى مكانى و ارزانتر بودن خدمات در اولويت باشد درمانگاه دندانپزشکی پاسخگوى بهترى خواهد بود.

خواندن 1271 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 21 فروردين 1398 ساعت 09:15
دکتر احمدرضا حسینی

دکتر احمد رضا حسینی متخصص ارتودنسی از دانشگاه UCL لندن انگلستان بورد تخصصی ارتودنسی از دانشگاه رویال انگلستان

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.